Lubuskie: Dzień Pamięci i Pojednania w Gorzowie

Z okazji Dnia Pamięci i Pojednania władze miasta i przedstawiciele byłych mieszkańców - Landsberczyków - złożyli kwiaty przy kamieniu pamiątkowym, który w 1993 roku odsłonięto na terenie dawnego niemieckiego cmentarza ewangelickiego, oraz na cmentarzu wojennym.



Zwieńczeniem uroczystości było wspólne uderzenie w Dzwon Pokoju.



"Mamy wspólną historię, którą potrafimy dzielić z Niemcami, którzy opuszczali Gorzów w zimie 1945 roku, a przejeżdżali w to miejsce Polacy. Potrafimy się pogodzić, potrafimy sobie wybaczyć" - powiedział prezydent miasta Tadeusz Jędrzejczak.



Dzwon został ufundowany przez byłych mieszkańców niemieckiego Landsberga z okazji 750-lecia lokacji miasta jako symbol pamięci i pojednania między Polakami i Niemcami i po raz pierwszy zabrzmiał 2 września 2006 r.



Na dzwonnicy widnieją słowa z wiersza Fryderyka Schillera "Pieśń o dzwonie": "Niech radością miasta będzie/ Pokój jego pierwszym dźwiękiem" w języku polskim i niemieckim.



Dzwon Pokoju, zgodnie z uchwałą gorzowskiej rady miasta, rozbrzmiewa z okazji świąt narodowych i dni znaczących dla historii miasta: 30 stycznia, 3 maja, 2 lipca, 15 sierpnia, 11 listopada. (PAP)



mrd/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17