Śląskie: unikatowe rękopisy i księgi na wystawie w Muzeum w Gliwicach

Na wystawie "Dawni dziejopisarze górnośląscy. Wybrane postacie" będzie można obejrzeć kilkadziesiąt rękopisów, wydanych drukiem ksiąg, listów i notatek m.in. z przełomu XIX i XX wieku. Wiele z nich to dzieła nigdzie dotąd nie prezentowane, pochodzące zarówno z muzeów oraz zbiorów prywatnych.



"Niektórzy z autorów tych dzieł byli zawodowymi historykami, ale wśród nich było także wielu domorosłych historyków. Nie umniejsza to jednak wartości ich spuścizny, ponieważ bardzo często wykorzystywali oni do pisania materiały źródłowe, które nie przetrwały do naszych czasów i tylko dzięki ich pracy możemy obecnie się z nimi zapoznać" - powiedział PAP kierownik działu historii Muzeum w Gliwicach, Damian Recław.



Wizyta w gliwickim Muzeum będzie okazją, żeby obejrzeć rękopisy m.in. Colmara Grunhagena, Ezechiela Ziviera, Adolfa Haralda Stenzla, Alfonsa Perlicka, Carla Winklera, Artura Trunkhardta, a także Johannesa Chrząszcza i Benno Nietschego, który w 1886 roku napisał "Historię miasta Gliwice". Monografia Nietschego jest jedynym, jak dotąd, autorskim zarysem dziejów Gliwic.



"W jednej gablocie będzie można obejrzeć zarówno stare jak i nowe wydanie "Historii miasta Gliwice" napisanej przez historyka-amatora Nietschego, który w jednym z gliwickich gimnazjów był nauczycielem matematyki, rachunków i greki. Ale to nie ma znaczenia w porównaniu z wiedzą, która tam (w monografii - PAP) jest zamknięta" - powiedział Recław.



Na wystawie pojawią się także dzieła napisane przez autorów w dwóch wersjach językowych: polskiej i niemieckiej oraz portrety wybranych historyków.



Wystawa będzie otwarta do 15 kwietnia.



Prezentowane na wystawie zabytki pochodzą ze zbiorów muzeów w Gliwicach, Raciborzu, Tarnowskich Górach, Chorzowie i Rybniku oraz z Archiwum Państwowego w Katowicach (jego oddziałów w Gliwicach i Pszczynie). (PAP)



ktp/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17