"Lato w mieście" w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy

"Zależy nam by spotkania organizowane w ramach +Lata w mieście+ były nie tylko ciekawą formą spędzenia przez dzieci i młodzież czasu wolnego, ale także by zainteresować ich historią naszego miasta. W imprezie uczestniczą także wszystkie oddziały naszego muzeum, dlatego wydaje się, że każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie" - powiedziała PAP specjalistka ds. PR Muzeum Historycznego m.st. Warszawy Klementyna Brzozowska.



Wśród imprez przygotowanych przez Muzeum Historyczne znajdą się spotkania poświęcone legendom warszawskim, podczas których dzieci poznają m.in. opowieści o Warsie i Sawie, bazyliszku oraz stołecznej syrence. Będą miały także możliwość ułożenia ogromnych puzzli z panoramami i widokami miasta, dzięki którym poznają dawny wygląd Warszawy. W muzealnym kinie będą zaś mogły obejrzeć filmy "Wyblakłe fotografie" o Warszawie czasów Bolesława Prusa oraz "Balladę o warszawskiej syrence".



Najmłodsi będą mogli również poznać historię stołecznego Barbakanu i obejrzeć mury od wewnątrz, dowiedzieć się jak powstawały, a podczas spaceru po Starym Mieście wysłuchają historii tego zakątka Warszawy przez pryzmat losów sławnych ludzi z nim związanych.



Wiele ciekawych inicjatyw przygotowały także oddziały Muzeum Historycznego. W Muzeum Woli dzieci będą miały m.in. szansę poznania mody okresu międzywojennego, z pomocą konserwatora przygotują listę zabytkowych rzeczy w swoim domu oraz wysłuchają historii najbardziej znanych wolskich klubów piłkarskich, a następnie rozegrają zawody żonglerki piłką nożną. Muzeum Ordynariatu Polowego zaprasza zaś dzieci i młodzież m.in. do poznania historii ryngrafów oraz wykonania ich papierowych wersji.



Nieco starsza młodzież odwiedzając Muzeum Farmacji będzie się mogła dowiedzieć jak działały apteki w przedwojennej Warszawie i w których punktach miasta się mieściły, a przedstawienie placówek będzie okazją do krótkiej opowieści z dziejów farmacji. Muzeum Drukarstwa Warszawskiego zaś zaprezentuje zwiedzającym tradycyjną technikę barwienia papieru, nazywaną marmurkowaniem, polegającą na zanurzeniu papieru w wodzie, na którą wcześniej pędzlem naniesiono wzór z rozcieńczonej rozpuszczalnikiem farby olejnej. Na wyjętej i wysuszonej kartce powstaje podobny wypukły rysunek. Młodzież podczas warsztatów będzie miała okazję własnoręcznie zabarwić papier tą metodą.



Muzeum Warszawskiej Pragi, którego sala ekspozycyjna mieści obecnie na terenie dawnej Wytwórni Koneser, proponuje spotkania związane z wystawą "Leniwie czy z biglem" poświęconą formom spędzania wolnego czasu przez mieszkańców prawobrzeżnej Warszawy od okresu międzywojennego do lat 60. XX w. Najmłodsi będą mogli m.in. wziąć udział w rozmowie z aktorami teatru Baj pt. "Czy dorośli mogą bawić się lalkami? - Wokół Teatru BAJ" czy w spotkaniu edukacyjnym "Korczak na Pradze".



"Lato w mieście" w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy i jego oddziałach potrwa do końca sierpnia. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, jednak w związku z ograniczoną liczbą miejsc, organizatorzy proszą o wcześniejszy kontakt. (PAP)



akn/ mlu/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17