69 lat temu rozpoczęła się akcja wysiedleńcza w warszawskim getcie

Pod pomnikiem Umschlagplatz zebrali się m.in. potomkowie rodzin ocalałych z Holokaustu.



O godzinie 18 pod pomnikiem Umschlagplatz, stojącym w pobliżu placu, na którym gromadzono Żydów przed wywózką, zebrało się kilkadziesiąt osób; złożono kwiaty, zapalono znicze i odczytano fragmenty Trenów Jeremiasza.



W przemówieniu Ewa Kantor-Majewska, członek zarządu Stowarzyszenia Drugie Pokolenie - Potomkowie Ocalałych z Holokaustu, wyraziła nadzieję, że ta data nie zniknie z kalendarza upamiętniającego wydarzenia z 1942 roku.



W wyniku akcji wysiedleńczej w warszawskim getcie do obozu zagłady w Treblince wywieziono ponad 250 tys. Żydów.



"Cieszę się, że powstała taka inicjatywa, aby spotykać się w tym miejscu i upamiętnić ten dramatyczny i smutny dzień, który był początkiem zagłady Żydów polskich. Jest to bardzo ważna rocznica. To cenne, że ludzie tu przychodzą spontanicznie, żeby ten dzień sobie przypomnieć i uświadomić sobie ten dramat. Nie wiem, dlaczego przez tyle lat ta data była zapomniana" - powiedział po oficjalnych uroczystościach premier Tadeusz Mazowiecki.



"Nie spodziewaliśmy się obecności premiera, było to dla nas duże zaskoczenie, tym bardziej, że uroczystości miały mieć charakter nieoficjalny. Zebraliśmy się tutaj w tym roku po raz pierwszy. Jesteśmy bardzo zaskoczeni i szczęśliwi tak dużą frekwencją" - powiedziała PAP Kantor-Majewska.



"Nie mogłoby mnie tu nie być. Właśnie z tego miejsca zostało wywiezionych dwóch moich braci. Treblinka już wtedy była znana i budziła grozę, podobnie jak to miejsce, w którym się znajdujemy. Nadzieją napawa fakt, że ta pamięć jest kultywowana" - powiedziała PAP pani Krystyna ze Stowarzyszenia Dzieci Holokaustu.



22 lipca 1942 r. Niemcy rozpoczęli wysiedlanie mieszkańców warszawskiego getta; tego dnia wywieziono 6250 osób. W ciągu dwóch miesięcy trwania akcji 254 tys. ludzi wywieziono do obozu zagłady w Treblince, 11 tys. skierowano do obozów pracy, na miejscu rozstrzelano ok. 6 tys. W getcie legalnie pozostało 35 tys. osób, a ok. 25 tys. żyło w ukryciu.



Organizatorem uroczystości jest założone w 2010 r. Stowarzyszenie Drugie Pokolenie - Potomkowie Ocalałych z Holokaustu, zrzeszające osoby, których rodziny przetrwały Holokaust. Obok członków stowarzyszenia, w piątkowej uroczystości wzięli udział przedstawiciele warszawskiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej i naczelny rabin Polski Michael Schudrich.(PAP)



mdn/ dki/ abe/ jbr/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17