Kwiaty na grobach francuskich jeńców z 1870 r. w Bydgoszczy

"Spotykamy się tu już po raz trzeci, co staje się tradycją zapoczątkowaną przez żołnierzy francuskich sił zbrojnych służących w ulokowanym w Bydgoszczy Centrum Szkoleniowym Sił Połączonych (JFTC) NATO. Bardzo się cieszymy, że władze Bydgoszczy jeszcze przed naszym przybyciem nie zapominały o mogiłach naszych żołnierzy, dbały o to miejsce, a w ostatnim czasie przyczyniły się do odrestaurowania mogiły" - podkreślił płk Francis Marec, najwyższy rangą oficer francuski służący w Centrum Szkoleniowym Sił Połączonych (JFTC) NATO w Bydgoszczy.



Płk Marec przypomniał, że 11 listopada został przez francuski parlament ustanowiony oficjalnie dniem pamięci o ofiarach wojen, zarówno tych toczonych w przeszłości, jak i obecnie trwających na całym świecie konfliktów. Zaznaczył, że w XIX i XX wieku Europa była areną wielu wojen, które pociągnęły za sobą miliony ofiar i dlatego trzeba chronić utrzymujący się od lat pokój.



"Niepokój budzi jednak to, że gdy Europa dąży do rozbrojenia, na całym świecie trwają intensywne zbrojenia" - podkreślił pułkownik.



Francuzi złożyli wieńce i wiązanki kwiatów na mogile 23 jeńców francuskich znajdującej się na najstarszej bydgoskiej nekropolii - Cmentarzu Starofarnym. Przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego i Marsylianki trzynastu francuskich wojskowych oddało zmarłym honory wojskowe, a na maszt wciągnięto flagi polską i francuską.



W tym roku na cmentarzu obecna była także liczna grupa Francuzów - cywilów, głównie żon i dzieci służących w Bydgoszczy wojskowych z Francji. W tłumie wyróżniał się wzrostem Stephane Antiga, jeden z czołowych siatkarzy występującej w ekstraklasie drużyny Delecta Bydgoszcz.



Pochowani w Bydgoszczy jeńcy z wojny francusko-pruskiej w 1870 roku to w większości szeregowi żołnierze, a także jeden żandarm i jeden muzyk wojskowy. Wszyscy, znani z nazwiska i przydziałów służbowych, zmarli w niemieckiej niewoli między grudniem 1870 a kwietniem 1871 roku.



Francuscy jeńcy trafili do Bydgoszczy także w okresie II wojny światowej, głównie do obozów zorganizowanych podczas budowy gigantycznych zakładów zbrojeniowych DAG w dzielnicy Łęgnowo. Byli także przydzielani do pracy w niemieckich firmach na terenie miasta. Z tego okresu nie zachowały się jednak żadne mogiły.



Jak wspominali dawni mieszkańcy Bydgoszczy, Francuzi byli wówczas dosyć dobrze traktowani przez Niemców, głównie z uwagi na zabiegi w tej sprawie kolaboracyjnego rządu w Vichy. Przysługiwało im nawet prawo do cotygodniowej przepustki na teren miasta, co zaowocowało wielu kontaktami z pozostałą w mieście polską ludnością. (PAP)



olz/ je/




Dyskusja na dany temat:


  • seth napisał:

    [quote:e790af066d] Pochowani w Bydgoszczy jeńcy z wojny francusko-pruskiej w 1870 roku to w większości szeregowi żołnierze, a także jeden żandarm i jeden muzyk wojskowy. Wszyscy, znani z nazwiska i przydziałów służbowych, zmarli w niemieckiej niewoli między grudniem 1870 a kwietniem 1871 roku. [/quote:e790af066d] Żołnierze ci leżą na cmentarzu Starofarnym przy ulicy Grunwaldzkiej w Bydgoszczy. Ich kwatera znajduje się w lewym narożniku, nad d. kanałem patrząc od bramy głównej. Oryginalny marmurowy krzyż został zniszczony przez mniej wdzięcznych bydgoszczan. [quote:e790af066d] Z tego okresu nie zachowały się jednak żadne mogiły. [/quote:e790af066d] Z okresu II wojny w ogóle mało jaka mogiła się ostała. Nawet na kwaterze poległych żołnierzy Armii "Pomorze" trudno szukać imiennych mogił. Mimo że nazwiska kilkunastu z nich są znane. Mało kogo taka identyfikacja obchodzi. Podobnie jest w Włochami zmarłymi po 1943 roku, na terenie DAG Fabrik Bromberg, których personalia są znane, a grobów próżno szukać.



Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17