Kuba: zmarł towarzysz broni, a później przeciwnik Fidela Castro

Gutierrez-Menoyo to jeden z najbardziej niezwykłych i zarazem tragicznych protagonistów ostatnich 60 lat historii politycznej Kuby.



Po wyjściu z kubańskiego więzienia w 1986 roku założył w Miami na Florydzie ugrupowanie Cambio Cubano (Kubańska Zmiana), określane jako umiarkowana opozycja antycastrowska i krytykowane przez radykalną opozycję kubańską na emigracji jako zbyt ugodowe.



Podczas jednej z wizyt na Kubie w 2003 roku postanowił pozostać tam na stałe i organizować opozycję od wewnątrz. Był tolerowany jako lider ugrupowania, które "nie odmawia dialogu" z władzami. Od kilku lat ciężko chory, na wpół ociemniały, zmarł w hawańskim szpitalu na atak serca.



W testamencie, który jego zamieszkała w Portoryko córka ogłosiła po śmierci ojca, Gutierrez-Menoyo dał wyraz rozczarowaniu zastojem politycznym panującym na Kubie.



"Prowadziliśmy dialog z tym rządem w sprawie otwarcia politycznego (...) Po zniknięciu bloku komunistycznego Kuba nie miała przed sobą innego wyjścia, jak tylko dokonać zmian" - napisał Gutierrez-Menoyo w testamencie, wspominając swe "krótkie, ale konkretne" spotkania z Fidelem Castro, które jednak nie zaowocowały oczekiwanymi zmianami.



"Rząd kubański czyni (nadal) trywialny użytek ze swej władzy absolutnej", a "etyka procesu rewolucyjnego z 1959 roku jest w zaniku" - napisał dawny dowódca II Frontu Partyzanckiego w górach Sierra Escambray.



Jako "comandante" odrębnej partyzantki, Gutierrez-Menoyo wspierał militarnie w latach 1956-1958, aż do obalenia dyktatury Fulgencio Batisty, główne siły partyzanckie na wschodzie Kuby, w górach Sierra Maestra, które walczyły pod wodzą Fidela Castro, Camilo Cienfuegosa i Ernesto "Che" Guevary.



Eloy Gutierrez-Menoyo, urodził się w 1934 roku w Madrycie, w rodzinie republikańskiej związanej z partią socjalistyczną PSOE. Jego starszy brat, Jose Antonio, zginął w wieku 16 lat w czasie wojny domowej, walcząc w szeregach republikańskich. Drugi brat, Carlos, walczył we francuskiej partyzantce przeciwko hitlerowcom.



Eloy, który po zwycięstwie rewolucji na Kubie w styczniu 1959 roku został członkiem dowództwa sił zbrojnych, po kilku miesiącach zerwał z Fidelem Castro, a w 1961 roku uciekł z Kuby do USA.



W grudniu 1964 roku powrócił na wyspę z małą grupą partyzantów w dobrze znane sobie góry Sierra Escambray w nadziei, że wznieci powstanie przeciwko rządowi. Miesiąc później został ujęty i postawiony przed sądem jako "zdrajca rewolucji".



Skazanego na 30 lat więzienia, zwolniono decyzją Fidela Castro po 21 latach dzięki wstawiennictwu rządu hiszpańskich socjalistów, którzy przeprowadzili międzynarodową kampanię w obronie Gutierreza-Menoyo. (PAP)



ik/ ap/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17