Konkurs na wystawę stałą Muzeum Historii Polski - rozstrzygnięty

"Funkcjonalność połączono z walorami plastycznymi" - uzasadniło decyzję jury.



Wystawa ma przedstawiać najważniejsze wątki polskiej historii ze szczególnym uwzględnieniem walki o niepodległość. Ekspozycja miałaby znaleźć się w przyszłym gmachu muzeum, które powstanie w pobliżu Placu na Rozdrożu nad Trasą Łazienkowską w Warszawie.



Przewodniczący sądu konkursowego prof. Andrzej Rottermund uzasadniając we wtorek decyzję jury konkursu podkreślił, że zwycięską pracę cechuje oryginalność interpretacji założeń programowych ekspozycji. Jak dodał, funkcjonalność wystawy została w ciekawy sposób połączona z walorami artystycznymi, a poszczególne, kolejno prezentowane epoki historyczne, zostały przedstawione w wyodrębnionych, ale nie odseparowanych przestrzeniach.



"Każda z nich cechuje się własnym charakterem, unikając monotonii. Na pochwałę w szczególności zasługuje panoramiczna przestrzeń +Wolne elekcje+, tworząca ramy dla teatru wyobraźni. Wystawa operuje światłem rozbudzając emocje i tworząc nastrój, nie przytłacza też widza nadmiarem detali" - mówił Rottermund.



Członek jury konkursu, wybitny scenograf Allan Starski w rozmowie z PAP zwrócił uwagę, że pomysł na Muzeum Historii Polski polega właśnie na tym, aby jego wnętrze było współczesne, nowoczesne. "Chcemy, aby zainteresowało swoim systemem prezentacji wystawy, zaintrygowało. Szukaliśmy projektu, który da możliwość prezentacji jak największej ilości zbiorów, ale też, aby samo wnętrze było czymś nowym i ciekawym" - powiedział Starski.



Jury wyłaniając zwycięzcę konkursu było jednogłośne. "To, że nasze oceny estetyczne i funkcjonalne się zgodziły, daje komfort i spokój. Każdy z nas miał oczywiście trochę inne spojrzenie - ja bardziej patrzyłem na stronę projektową, historycy sztuki na czytelność ekspozycji, opowiedzenie historii. Jeśli nasze opinie się zgodziły, tym lepiej" - ocenił Starski. Zdobywcy I nagrody otrzymają 250 tys. zł.



II nagrodę w konkursie (100 tys. zł) uzyskała praca stworzona przez: Studio Projektowe Piotr Govenlock i Bulanda, Mucha - Architekci Sp. z.o.o. (Polska). III nagrodę (50 tys. zł) przyznano belgijskiemu zespołowi Tempora S.A.



Obecny na wtorkowej uroczystości minister kultury Bogdan Zdrojewski podkreślił, że cieszą go inwestycje realizowane w Warszawie, m.in. rewitalizacja zespołu pałacowego w Wilanowie, budowa gmachu Muzeum Historii Żydów Polskich czy tworzenie Muzeum Warszawskiej Pragi. "Ważne, aby wszystkie te przedsięwzięcia posiadały znaczącą, istotną jakość" - podkreślił minister. W jego opinii są to realizacje, które budują nadzieję na prawdziwą zmianę w przestrzeni publicznej, w obszarach, które wiążą się z historią.



"Brakuje jedynie dwóch przedsięwzięć, które nie rozpoczęły się jeszcze - to Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Muzeum Historii Polski" - zwrócił uwagę Zdrojewski.



Według ministra, aby rozpoczęła się budowa Muzeum Historii Polski, musi zostać spełnionych kilka warunków. Jednym z nich jest - jak mówił minister - zapewnienie środków unijnych, które pozwolą na realizację projektu architektonicznego i rozpoczęcie budowy gmachu muzeum.



Szef Muzeum Historii Polski Robert Kostro podkreślił z kolei, że wybrany we wtorek projekt wymaga jeszcze dopracowania i dyskusji nad nim. "Wypracowanie ostatecznego kształtu wystawy wymaga bardzo ścisłej współpracy zespołu historyków i zespołu plastyków, którzy zwyciężyli w dzisiejszym konkursie" - zauważył.



Jak ocenił Kostro, konkurs był trudny. "Niektóre zespoły ze względu na rozmiar i zakres założeń wystawy wycofały się - tym bardziej należy się szacunek tym, którzy zrealizowali swoje prace, zgłosili je i przedstawili" - podkreślił.



Konkurs adresowany był do zespołów plastyków-wystawienników. Miał charakter otwarty i międzynarodowy. Konkursowe zadanie polegało na opracowaniu wybranych elementów planowanej ekspozycji stałej: układu funkcjonalno-przestrzennego całości ekspozycji, zarysu koncepcji plastyczno-przestrzennej galerii "Dawna Rzeczpospolita", koncepcji przestrzeni "Wolne elekcje" w galerii "Dawna Rzeczpospolita", koncepcji przestrzeni "Kultura II RP" w galerii "Drogi do niepodległości (1914-1939)" oraz koncepcji przestrzeni edukacyjnej dla dzieci w wieku 4-9 lat.



Konkurs odbywał się pod honorowym patronatem ministra kultury.(PAP)



agz/ ls/ mag/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17