Konkurs Muzeum Auschwitz i RPO: co w moim życiu znaczy Auschwitz?

Celem konkursu jest pielęgnowanie pamięci o ofiarach niemieckiego obozu Auschwitz i wszystkich ofiar Holokaustu, a także kształtowanie i rozwijanie wrażliwości na niesprawiedliwość i krzywdę ludzką, w szczególności wśród młodego pokolenia. Nagrody i wyróżnienia zostaną przyznane w trzech kategoriach: uczniów gimnazjów, uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz dorosłych.



Zdaniem Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Ireny Lipowicz konkurs jest okazją do głębszej, osobistej refleksji nad tym, czym był Auschwitz. „Edukacja na temat tego symbolu głęboko zakorzenionej nienawiści, okrucieństwa i dyskryminacji jest niezwykle istotna, uzmysławia nam bowiem, że instytucje demokratyczne i prawa człowieka nie są nam dane ot tak sobie, raz na zawsze – należy je stale chronić i pielęgnować, a gdy trzeba, walczyć o nie. Tak aby zbrodnia Auschwitz nigdy więcej się nie powtórzyła i nigdy nie zrodziła się w ludzkich umysłach” – powiedziała prof. Lipowicz.



Dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr M.A. Cywiński dodał, że nie sposób zrozumieć dzisiejszej Europy bez poznania Auschwitz. „Nie można bez Auschwitz zrozumieć dzisiejszego człowieka. Hasło +nigdy więcej+ nie przebrzmiało i każde pokolenie musi pojąć ciężar wyzwania, jakie stawia pamięć” – powiedział.



Muzeum podało, że praca - maksymalnie do czterech stron maszynopisu - może być przygotowana w dowolnej formie literackiej: wywiadu, rozprawki, eseju, opowiadania lub reportażu. Termin ich nadsyłania upływa 31 stycznia przyszłego roku.



Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. (PAP)



szf/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17