Konkurs fotograficzny związany z historią Żołnierzy Wyklętych

Jak poinformował na piątkowej konferencji prasowej naczelnik biura edukacji publicznej IPN w Krakowie, Maciej Korkuć, konkurs został zorganizowany, by przypominać o bohaterach narodowych, którzy mieli być zapomniani.



Według niego, mimo że młode pokolenie nie przechodzi gruntownej edukacji z zakresu niedawnej historii, to los żołnierzy spotyka się z zainteresowaniem. Świadczy o tym przybycie wielu młodych na koncert muzyki patriotycznej, zorganizowany przez IPN kilka miesięcy temu w Filharmonii Krakowskiej.



„Liczny udział młodych w tym koncercie zainspirował nas do zorganizowania konkursu fotograficznego” – wyjaśniła dziennikarzom na piątkowej konferencji prasowej koordynator ds. komunikacji krakowskiego oddziału IPN, Dorota Koczwańska-Kalita. Podkreśliła, że celem konkursu jest walka z problemem niewiedzy młodzieży na temat historii.



Konkurs ma również zachęcić dzieci i młodzież, aby podczas wakacji w przyjemny sposób poznawały historię i za pomocą obiektywu aparatu utrwalały ciekawe, historyczne miejsca.



Zakres tematyczny fotografii obejmuje: wybrany szlak po miejscach walk Żołnierzy Wyklętych (także nieznane dotąd miejsca); postacie, pamiątki, symbole, tablice, pomniki itp.; współczesne odwołania do tematyki Żołnierzy Wyklętych podczas różnych wydarzeń.



Konkurs zostanie rozstrzygnięty w dwóch kategoriach wiekowych. Pierwsza obejmuje autorów, którzy nie ukończyli 16. roku życia, a druga osoby w wieku od 17 do 24 lat.



Jury, powołane przez dyrektora Oddziału IPN w Krakowie, oceni wartość artystyczną fotografii, sposób ujęcia tematu oraz przesłanie, jaki niesie zdjęcie. Wyniki będą znane w grudniu.



Nagrodą główną w konkursie jest grand prix - nagroda pieniężna sfinansowana przez Fundację Armii Krajowej w Londynie. Oprócz tego przyznana będzie nagroda za zdobycie I miejsca w każdej kategorii wiekowej, także sfinansowana przez Fundację Armii Krajowej w Londynie.



Laureaci II i III miejsca oraz wyróżnień otrzymają upominki rzeczowe ufundowane przez dyrektora Oddziału IPN w Krakowie. Najciekawsze prace będą prezentowane na plenerowej wystawie w centrum Krakowa.



„Chcielibyśmy, aby wysiłek młodych i ich pasja nie były wyłącznie przedmiotem ich domowych archiwów” - powiedział na piątkowej konferencji prasowej dyrektor krakowskiego oddziału IPN Marek Lasota.



Prace na konkurs można nadsyłać na adres krakowskiego oddziału IPN do końca listopada.



Więcej szczegółów na temat konkursu - na stronach internetowych IPN, Kuratorium Oświaty w Krakowie oraz Stowarzyszenia Passionart.(PAP)



bko/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17