Konferencja "Katyń - 5 marca - Dzień Pamięci"

Konferencję "Katyń - 5 marca - Dzień Pamięci" zorganizowała we wtorek w Sejmie Fundacja Golgota Wschodu i Solidarność Oświatowa. Wzięła w niej udział młodzież z warszawskich szkół."Zbrodnia katyńska, jako jedna z najważniejszych cząstek Golgoty Wschodu stała się wydarzeniem kluczowym nie tylko w dziejach Polski, ale także świata, datą przełomową w historii powszechnej. Ta zbrodnia ludobójstwa dokonanego na polskich oficerach była częścią planu zagłady polskich elit, realizowanego wspólnie przez Stalina i Hitlera, który w tym samym czasie prowadził skierowaną przeciwko polskiej inteligencji akcję AB" - mówił podczas konferencji dr Grzegorz Jędrejek, adiunkt w Katedrze Postępowania Cywilnego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.Jak zaznaczył, przekazując wiedzę o zbrodni katyńskiej szczególnie ważne jest zwrócenie uwagi na to, że strona rosyjska nie uznaje, że było to ludobójstwo. "Postępowanie to jest o tyle zrozumiałe, że uznanie przez Rosjan, iż w Katyniu dokonano ludobójstwa, pociągałoby za sobą konieczność rozliczenia zbrodni, które miały miejsce w latach 1939-40 na anektowanych ziemiach II Rzeczpospolitej. Obalałoby także mit wielkiej wojny ojczyźnianej 1941 roku, przedstawiającej Sowietów jako szlachetnych członków koalicji antyhitlerowskiej" - relacjonował Jędrejek.W jego ocenie, data zbrodni katyńskiej i początku kłamstwa katyńskiego stała się początkiem podziału Europy. "Brak sprzeciwu państw zachodnich wobec przypisania sprawstwa Katynia Niemcom, związany z niechęcią do zachwiania dobrymi relacjami z sojusznikiem, stał się początkiem budowania przez Stalina bloku państw zależnych od Związku Radzieckiego, w których wprowadzono ustrój komunistyczny" - podkreślił adiunkt."Musimy zachować w pamięci prawdę o tamtych bolesnych wydarzeniach i przekazywać ją kolejnym pokoleniom, by taka zbrodnia nigdy już nie mogła mieć miejsca. Jak niegdyś zaznaczał ks. prałat Zdzisław Peszkowski, istotne jest zachowanie tu zasady pięciu +P+ - przebaczenie, prawda, prawo, pojednanie oraz pamięć. Ważne, by kolejne pokolenia znały prawdę i nigdy nie zapomniały o płynącej z niej bolesnej lekcji" - zaakcentował Jędrejek. (PAP)akn/ abe/

Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17