Katowice: uroczyste otwarcie nowej siedziby IPN

Dotychczas katowicki IPN miał siedzibę w gmachu w centrum miasta, przy ul. Kilińskiego. Przeniósł się do innej dzielnicy - Józefowca, gdzie od 2001 r. działa już Oddziałowe Biuro Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów. Przeprowadzka była możliwa po zakończeniu rozbudowy siedziby przy ul. Józefowskiej.



„Niewątpliwie nowa siedziba ułatwi pracę zespołowi katowickiego oddziału IPN, natomiast zadania, które przed nami stoją i stoją przed oddziałem katowickim pozostają niezmienne, więc jestem przekonany, że zespół oddziału katowickiego – tak jak do tej pory – będzie je bardzo dobrze wypełniał” - powiedział tuż po przecięciu wstęgi prezes IPN Łukasz Kamiński.



Ocenił, że szczególnie ważnym wyzwaniem dla Instytutu w najbliższym czasie będzie działalność edukacyjna. Ta część pracy IPN bazuje na wiedzy o przeszłości, ale jest skierowana w przyszłość, ponieważ edukacja o historycznych faktach, wydarzeniach jednocześnie buduje postawy obywatelskie – podkreślił prezes.



Prezes zapewnił, że jest spokojny o przyszłość Instytutu, choć stoją przed nim poważne wyzwania. IPN wciąż czeka na decyzje parlamentu w sprawie przyszłorocznego budżetu, w tym także budżetu Instytutu. „W przyszłym roku musimy się zmierzyć z wieloma wyzwaniami, związanymi przede wszystkim z konsekwencjami utraty głównej siedziby Instytutu – budynku przy ul. Towarowej w Warszawie i liczymy, że parlament przyzna nam środki związane z likwidacją skutków tej sytuacji” - zaznaczył.



Koszt rozbudowy siedziby przy Józefowskiej pokryła centrala IPN; zamknęła się ona w kwocie 12,6 mln zł. Powierzchnia rozbudowanej siedziby wynosi prawie 2,5 tys. m kw., powierzchnia siedziby przy ul. Kilińskiego wynosiła 1,6 tys. m kw.



Szef katowickiego oddziału IPN Andrzej Drogoń wskazał, że nowa siedziba pozwala wreszcie w jednym miejscu i we właściwych warunkach składować akta, które – jak się wyraził – są największym bogactwem Instytutu.



Katowicki IPN ma 12 tys. metrów bieżących akt, to drugi zbiór w Polsce, po warszawskim. Dotychczas przechowywano je w kilku różnych miejscach. „W jednym miejscu mamy wszystko, co jest niezbędne dla pracy naukowej i pracy badawczej – to, co w innych ośrodkach jest tak trudne do pogodzenia” - powiedział Drogoń.



Mimo wyprowadzki z budynku przy ul. Kilińskiego IPN w dalszym ciągu może w celach edukacyjno-wystawienniczych korzystać z pomieszczeń w podziemiach tego gmachu. Przed laty mieścił się tam areszt UB i MO.



Katowicki oddział IPN zatrudnia około 140 pracowników. (PAP)



kon/ ls/ jbr/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17