Katowice: XX Ogólnopolski Zjazd Historyków Studentów

Zjazd, odbywający się od 20 lat w różnych ośrodkach akademickich w kraju, po raz pierwszy zawitał do Katowic. Rozpoczął się w środę w sali Sejmu Śląskiego i potrwa do soboty.



W różnych wydarzeniach weźmie udział kilkuset uczestników - studentów i doktorantów z krajowych i zagranicznych ośrodków naukowych oraz zaproszeni goście, wśród których są naukowcy, samorządowcy i przedsiębiorcy. Referenci będą przedstawiać wyniki swoich badań w 26 sekcjach tematycznych, jak np. historia kuchni i wyżywienia czy pamięć historyczna. Uczestnicy będą rozmawiać np. o autonomii oraz dostosowaniu zabytków industrialnych do celów komercyjnych.



W programie zjazdu znajdzie się wiele wydarzeń towarzyszących i atrakcji kulturalnych, w tym imprezy integracyjne, koncerty plenerowe, wystawy, otwarte debaty eksperckie. Uczestnicy wezmą udział w grze miejskiej w klimacie międzywojennych Katowic.



Na deptaku przed rektoratem Uniwersytetu Śląskiego podczas zjazdu będzie stało „miasteczko historyczne” z licznymi atrakcjami dla zwiedzających, m.in. pokazami rekonstrukcji historycznej.



W ostatnim dniu zjazdu uczestnicy wybiorą się na wycieczki po regionie. Będą mogli obejrzeć np. zamek w Pszczynie, Muzeum Chleba w Radzionkowie i zabytkowe kopalnie w Zabrzu i Tarnowskich Górach. W Katowicach zwiedzą najbardziej znane osiedla robotnicze: Giszowiec i Nikiszowiec.



Organizacja Zjazdu na Śląsku to okazja popularyzacji historii regionu. Na stronie internetowej Zjazdu znalazły się ciekawostki związane z dziejami Górnego Śląska, o których nie każdy wie - np. to że w roku 1788 w Tarnowskich Górach uruchomiono pierwszą w tej części Europy maszynę parową i że na Górnym Śląsku urodziło się czworo laureatów Nagrody Nobla, a sala plenarna w gmachu Sejmu RP w Warszawie wzorowana jest na sali Sejmu Śląskiego w Katowicach, w której zainaugurowano zjazd historyków.



Wśród patronów honorowych zjazdu znaleźli się: minister nauki i szkolnictwa wyższego, rektor Uniwersytetu Śląskiego, wojewoda śląski, marszałek woj. śląskiego, prezydent Katowic i prezes oddziału Polskiej Akademii Nauk w Katowicach.(PAP)



kon/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17