Kalisz: setna rocznica lotu Scipio del Canto nad miastem

Scipio wyruszył wtedy w okolicy dzisiejszych ulic Złotej i Chopina, obok dawnej fabryki Runotex. Samolot miał płócienne skrzydła, był napędzany silnikiem. Dzięki niemu kaliszanie po raz pierwszy zobaczyli samolot.Jak podkreślił pilot Mirosław Kowalczyk, organizatorzy lotu chcieli uczcić rocznicę, ale też pokazać jaki przełom nastąpił w lotnictwie w ostatnich stu latach. „Wtedy do lotu była potrzebna maszyna z silnikiem, dziś wystarczy paralotnia, którą może posiadać niemal każdy” – powiedział.Scipio del Campo w 1911 r. wykonał jako pierwszy Polak 18-minutowy lot nad Warszawą. W tym samym roku założył pierwszą w Polsce szkołę pilotażu w Warszawie. Był instruktorem i oblatywaczem w Moskwie i Kijowie. W 1926 r. emigrował do Ameryki Południowej. 30 lat później został działaczem Aeroklubu Śląskiego w Katowicach. Zmarł w 1984 r., w wieku 97 lat.Po locie nad Kaliszem, w październiku 1912 r. podziwiali go także mieszkańcy Białej, Bielska i Cieszyna.(PAP)zak/ ls/
Dyskusja na dany temat:


  • krakus57 napisał:

    Autor nie zna łaciny czy lubi śpiewać. Nazwisko tego słynnego Polaka o włoskich korzeniach to CAMPO . I tego rodzaju błedy na Historii . No cóż .Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17