Jasna Góra: 18. Światowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian

„Problemy jak były, tak są niezałatwione, szczególnie sprawa sytuacji Polaków na Wschodzie, kwestia szkolnictwa, nauki, już nie mówiąc o majątkach, o prawach Polaków, o pisowni - tu mówię o Litwie” - wymieniał cytowany przez biuro prasowe sanktuarium prezes Światowego Kongresu Kresowian Jan Skalski.



Podczas zorganizowanego w ramach zjazdu Forum Kresowego przedstawiciele Światowego Kongresu Kresowian i Kresowego Ruchu Patriotycznego mówili też o konieczności upamiętnienia miejsc kaźni Polaków na Kresach, a także dyskryminacji Polaków, zakłamywaniu historii oraz niszczeniu śladów polskiej obecności na Białorusi i Zachodniej Ukrainie. Część z nich za problem uważa ukrainizację Kościoła rzymskokatolickiego, pojmowanego dotąd jako jedna z ostoi polskości.



Jak ocenił proboszcz Katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie ks. Jan Nikiel, choć Polacy mają możliwość wyznawania swojej wiary w sposób wolny i nieskrępowany, to nie wszystkie oczekiwania Polaków są zaspokojone. „Z jednej strony jest życzliwość w stosunku do kapłanów, jest wielka życzliwość do kościoła katolickiego, a z drugiej strony są też osoby, którym to się nie bardzo podoba” - zdiagnozował proboszcz lwowskiej katedry.



Proboszcz lwowskiej katedry odprawił mszę dla uczestników pielgrzymki. Kresowianie modlili się m.in. za ofiary czystek etnicznych ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej w 1943 roku.



W homilii ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, duszpasterz Ormian, historyk, autor książki "Przemilczane ludobójstwo na Kresach", mówił o zbrodniach popełnionych na Polakach przez Ukraińców. „Naszym wspólnym zadaniem jest to, żeby upominać się o prawdę, o to, żeby Polski Sejm i Senat jednoznacznie potępił ludobójstwo” - zaapelował. (PAP)



mtb/ kot/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17