Iracka policja odzyskała skradzione antyki

Udanej akcji sił policyjnych dokonano w dystrykcie al-Fajir w prowincji Zi Kar w południowo-wschodnim Iraku i zarekwirowano 64 starożytne przedmioty, w tym unikalne posągi, oraz zestaw 114 monet z brązu, które pochodzą z różnych okresów historycznych i zostały skradzione ze stanowisk archeologicznych w tej części kraju.



Na terenie prowincji Zi Kar znajduje się wiele rozpoznanych stanowisk archeologicznych oraz jeszcze niezbadanych miejsc, gdzie można odkryć rozmaite pozostałości z różnych okresów, w tym z czasów cywilizacji Sumerów, która rozwijała się ponad 5000 lat temu na terenach dzisiejszego południowego Iraku.



Wydobywanie artefaktów ze stanowisk położonych na obszarze starożytnej Mezopotamii stało się dla handlarzy antyków zyskownym interesem od czasu interwencji wojsk USA w Iraku w 2003 roku.



Obszar prowincji Zi Kar jest szczególnie atrakcyjny dla łowców antyków i handlarzy ze względu na dużą rozmaitość znajdujących się tu stanowisk archeologicznych, ich bezcenną zawartość oraz słabą ochronę.



Dodatkowym czynnikiem ułatwiającym grabież reliktów starożytnych kultur jest ich stosunkowo płytkie położenie w ziemi na stanowiskach.



Według ekspertów większość sumeryjskich artefaktów ma niewielkie rozmiary - jak np. cylindryczne pieczęcie - ale wielką wartość, co sprawia, że prowadzenie nielegalnych wykopalisk jest bardzo intratnym zajęciem.



Zdaniem znawców tematu za cylindryczną pieczęć Sumerów wykonaną z wartościowego kamienia kolekcjonerzy antyków są skłonni zapłacić kwotę do 100 tysięcy dolarów amerykańskich. (PAP)



jot/ agt/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17