IPN umorzył śledztwo ws. zbrodni przy pacyfikacji Janowic

Śledztwo dotyczyło zbrodni nazistowskiej, będącej prześladowaniem z powodu przynależności do określonej grupy narodowościowej i tym samym zbrodnią przeciwko ludzkości. Zbrodnia polegała na zabójstwie przez żołnierzy niemieckich 21 sierpnia 1944 roku w Janowicach strzałami z broni palnej 15 Polaków oraz trzech niezidentyfikowanych osób.Świadkowie określali, że zbrodni dokonali żołnierze niemieccy i pomocnicze oddziały rosyjskie albo ukraińskie w służbie niemieckiej, nazywane przez nich "własowcami" lub SS-Galizien. W toku śledztwa udało się tylko ustalić, że stacjonowały one w Woli Bukowskiej.Sprawę w latach 70. ubiegłego wieku prowadziła Gówna Komisja Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce. Materiały śledztwa przekazano wtedy do Niemiec w celu ścigania sprawców, a postępowanie przed komisją zawieszono."Po sprawdzeniu, że w Niemczech postępowanie zostało umorzone, podjęliśmy je i obecnie formalnie umorzyli. Powodem umorzenia było prawomocne skazanie organizatorów pacyfikacji w powiecie krakowskim, w tym m.in. Hansa Franka i innych, oraz niewykrycie pozostałych sprawców przestępstwa" - powiedział PAP prok. Bogdan Łabuzek z Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w krakowskim Instytucie Pamięci Narodowej.Postanowienie o umorzeniu nie jest prawomocne. (PAP)hp/ bos/ mow/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17