IPN: Będą ekshumacje na terenie "Łączki" na Cmentarzu Powązkowskim

Instytut Pamięci Narodowej badania na "Łączce" przeprowadził w czwartek i piątek. Na obszarze tym w okresie stalinowskim chowano ofiary Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Byli wśród nich m.in. gen. August Emil Fieldorf "Nil" i rtm. Witold Pilecki."Wyniki badań są bardzo obiecujące. Przebadaliśmy cały teren planowanych badań i mamy pewność, że tam rzeczywiście były pochówki. W większości niestety jest to obszar, który zajmują współczesne nagrobki, ale jest też sporo miejsc, gdzie można podjąć działania archeologiczne, ekshumacyjne i postaramy się w ciągu najbliższych kilku miesięcy je rozpocząć" - powiedział w piątek Szwagrzyk, który jest pełnomocnikiem prezesa IPN ds. poszukiwań miejsc pochówku terroru komunistycznego.Jak zaznaczył, wykonano duży krok w kierunku odnalezienia ofiar systemu komunistycznego pochowanych na warszawskich Powązkach, jak m.in. gen. Fieldorf. "W tej chwili przed nami tylko i wyłącznie kwestie organizacyjne, finansowe i prawne, które musimy rozstrzygnąć, żeby móc przystąpić do ekshumacji. Robimy wszystko, żeby miało to miejsce jak najszybciej" - podkreślił kierujący badaniami.Wśród ofiar, które prawdopodobnie spoczywają na "Łączce", jest m.in.: szef Kedywu Komendy Głównej AK gen. August Emil Fieldorf "Nil", przywódcy Zrzeszenia WiN w tym: ppłk Łukasz Ciepliński, żołnierz AK i dobrowolny więzień Auschwitz rtm. Witold Pilecki, cichociemny mjr Bolesław Kontrym "Żmudzin", legendarny dowódca oddziałów partyzanckich AK, Delegatury Sił Zbrojnych i WiN mjr Hieronim Dekutowski "Zapora", komendant Wileńskiego Okręgu AK płk Antoni Olechnowicz "Pohorecki", dowódca 5. Brygady Wileńskiej mjr Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka", komendant XVI Okręgu Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Józef Kozłowski "Las", dowódca 3. Brygady Wileńskiej AK por. Gracjan Fróg "Szczerbiec" oraz dowódca odtworzonej 6. Brygady Wileńskiej AK por. Lucjan Minkiewicz Wiktor".Na podstawie dokumentów szacuje się, że na "Łączce" może być pochowanych nawet ponad 280 osób.Działania podjęte przez Instytut Pamięci Narodowej na Cmentarzu Powązkowskim realizowane są w ramach ogólnopolskiego projektu badawczego "Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944-1956".Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego realizowane są przez IPN na terenie całej Polski. Największe prace prowadzone były do tej pory na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu, gdzie przygotowywana jest osobna kwatera upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych. (PAP)akn/ abe/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17