Inscenizacja epizodów z Powstania Warszawskiego na Placu Krasińskich

Inscenizacja "Stare Miasto 1944" to owoc pracy przeszło setki wolontariuszy. Poza Grupą Historyczną "Zgrupowanie Radosław" w przygotowaniu i realizacji tego przedsięwzięcia udział wzięło kilkanaście innych grup rekonstrukcyjnych. Dzięki temu organizatorom udało się zebrać rekwizyty dobrze oddające realia przedstawianego okresu. Inscenizatorzy będą posiadali oryginalne egzemplarze lub wierne repliki umundurowania, broni i wyposażenia. Elementami przedstawienia będą też niemiecki transporter opancerzony, replika czołgu "Pantera" i zrekonstruowana z oryginalnych części replika miny samobieżnej "Goliat".



"Od kilku lat organizujemy podobne wydarzenia, za każdym razem w innej dzielnicy. Był już +Czerniaków 1944+, +Mokotów 1944+ i +Żoliborz 1944+. Chcemy przybliżyć ludziom te bardzo interesujące, ale też bardzo smutne wydarzenia" - powiedział PAP Tomasz Karasiński, komendant Grupy Historycznej "Zgrupowanie Radosław".



Podczas inscenizacji około 140 uczestników odtworzy moment wybuchu Powstania Warszawskiego oraz atak powstańców na niemieckie posterunki. Ponadto, scenariusz przewiduje sceny ewakuacji kanałami, walk w okolicach Placu Krasińskich, likwidacji szpitali przez Niemców, defilady oddziałów powstańczych oraz eksplozji czołgu-pułapki.



Tym widowiskiem wolontariusze biorący udział w inscenizacji chcą oddać hołd uczestnikom Powstania Warszawskiego oraz ludności cywilnej Warszawy.



Inscenizacja rozpocznie się o godz. 17.00. (PAP)



wbo/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17