Hołd Kadetom Lwowskim, uczestnikom III Powstania Śląskiego

W tzw. Spotkaniu Pokoleń przy Tablicy Kadetów Lwowskich, którym uczczono w poniedziałek poległych w III Powstaniu Śląskim kadetów, wzięli też udział opolanie – potomkowie powstańców śląskich, studenci oraz uczniowie – w tym z Publicznego Gimnazjum nr 6 im. Powstańców Śląskich.Jedna z uczennic tej placówki Adrianna Kubica-Cypek zapewniła, że choć czasy powstań to już dzieje, młodzież z pełnym szacunkiem odnosi się do odwagi i bohaterstwa ludzi w nich walczących. „Poznając dzieje Polski i świata nie zapominamy o historii ziem nam najbliższych” - zapewniła uczennica.Historyk Uniwersytetu Opolskiego dr Mariusz Patelski przypomniał, że na walczący Śląsk w maju 1921 r. - mimo zakazu wojskowych przełożonych – przybyło w sumie 112 kadetów z korpusów we Lwowie i Modlinie. Podczas III Powstania Śląskiego siedmiu z nich straciło życie w walce. Wśród dwóch pierwszych, poległych 21 maja 1921 r., był 16-letni wtedy Karol Chodkiewicz, potomek słynnego hetmana wielkiego litewskiego Jana Karola Chodkiewicza.Dr Patelski zapewnił, że to nie przypadek, iż młodzież polska – harcerze, studenci i kadeci oraz młodzi ludzie skupieni w różnego rodzaju organizacjach – tak żywo, bo zrywem bojowym, reagowała w latach 1917-1921, gdy toczyły się walki o granice i niepodległość Polski. „To nie przypadek, tylko fenomen. Ci młodzi ludzie wychowani byli w tradycji romantyzmu i patriotyzmie swoich domów. Dlatego nie zabrakło ich na żadnym z pól bitewnych odradzającej się Polski” - zaznaczył.Poniedziałkowe uroczystości odbyły się pod Pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego, przy którym znajduje się zamontowana w ubiegłym roku tablica poświęcona właśnie poległym w III Powstaniu Śląskim Kadetom Lwowskim. Prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Irena Kalita zaznaczyła, że tablica jest kopią tej, która w latach 20-tych zawisła na lwowskiej szkole kadetów. „We Lwowie nazwiska tych 16-17-letnich chłopców znali wszyscy. Mam nadzieję, że dzięki takim uroczystościom jak poniedziałkowa będzie je znać coraz więcej Opolan” - skwitowała Kalita.III Powstanie Śląskie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 r. Było wyrazem woli przyłączenia Górnego Śląska do Polski. (PAP)kat/ abe/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17