Historia polskiej piłki nożnej - w quizie na portalu www.dzieje.pl

Quiz pn. „Historia polskiej piłki nożnej” ma przypomnieć nasze sukcesy przed zbliżającymi się ME 2012.



„Historia polskiej piłki nożnej” jest kolejnym po quizie „PRL pod lupą” konkursem portalu historycznego www.dzieje.pl, prowadzonym wspólnie przez Polską Agencję Prasową i Muzeum Historii Polski.



Kibice i miłośnicy futbolu - analizując szanse naszej reprezentacji na Euro 2012 - będą mogli w nim sprawdzić swą wiedzę nt. przeszło stuletniej historii futbolu na ziemiach polskich. W 1903 r. we Lwowie stworzono pierwszy klub sportowy - „Czarni”, który w odróżnieniu od towarzystw gimnastycznych preferował sportową rywalizację, a jego członkowie znacznie bardziej woleli grać w piłkę nożną niż wykonywać monotonne ćwiczenia gimnastyczne.



Nie zabrakło też pytań odnoszących się do naszych największych sukcesów z lat 70. i 80. ub. wieku pod wodzą trenerów Kazimierza Górskiego, Jacka Gmocha i Antoniego Piechniczka.



Uzupełnieniem quizu są materiały dokumentacyjne, a wśród nich artykuł dr Roberta Gawkowskiego „Euro 2012-szansa na przypomnienie historii polskiego (i nie tylko) futbolu” oraz film "Polska piłka nożna przed wojną", przypominający legendarny mecz Polski z Brazylią w 1938 roku i cztery bramki strzelone przez Ernesta Wilimowskiego. Film przygotowało Muzeum Historii Polski.



W przygotowaniu quizu i ufundowaniu nagród pomagali: Polski Związek Piłki Nożnej oraz Euro 2012 Polska Sp. z o.o. Fotografie wykorzystane w quizie dostarczyli: PAP, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie oraz Centralne Archiwum Wojskowe.



Rozstrzygnięcie konkursu w styczniu 2012 roku. Najlepsi otrzymają atrakcyjne nagrody: piłkę z logo Euro 2012, albumy o futbolu, pendrive'y i książki historyczne.



Szczegóły pod adresem http://apps.facebook.com/polska_pilka_nozna/



(PAP)



mjs/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17