Historia Ormian w Polsce na wystawie w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu

Wystawa prezentowana jest w sali udekorowanej podwieszonymi pod sufitem nadrukowanymi płótnami. Aranżacja została tak pomyślana, aby sala przypominała wnętrze ormiańskiej świątyni.



Jak wyjaśniła kurator wystawy Monika Agopsowicz celem ekspozycji jest przedstawienie najważniejszych faktów z historii Armenii i Ormian w Polsce. "Pokazujemy historię konkretnych ludzi żyjących w XIX i XX w. na ziemiach historycznej Armenii i na dawnych polskich Kresach" - tłumaczyła Agopsowicz.



Historię tę opowiadają potomkowie żyjących ówcześnie Ormian. W opowieściach przewija się m.in. miasto Kuty (Ukraina), które przez II wojną światową stanowiło duże skupisko tej mniejszości narodowej. Potomkowie Ormian opowiadają również o istotnych elementach swojej kultury, np. o chaczkarach, czyli kwitnących krzyżach. Są one stawiane w miejscach ważnych dla tego narodu, a ich cechą charakterystyczną są żywe gałęzie, które symbolizują początek nowego życia.



Na wystawie znalazła się również plansza poświęcona najtragiczniejszemu wydarzeniu z historii tego narodu - ludobójstwu, którego dokonano w Turcji w 1915 r. Wówczas wymordowano półtora miliona Ormian.



Jak pisze kurator we wstępie do ekspozycji, pierwsza wzmianka o Ormianach w historii Polski pochodzi z połowy XIV w., kiedy to król Kazimierz Wielki nadając miastu Lwów prawo magdeburskie, zezwolił mieszkającym tam Ormianom sądzić się według własnego prawa.



"Dziś liczbę potomków Ormian przybyłych do Polski przed wiekami ocenia się na kilka tysięcy. Upadek Związku Radzieckiego, wojna z Azerbejdżanem i katastrofalne trzęsienie ziemi w 1988 r. doprowadziły do zapaści gospodarczej w ówczesnej republice armeńskiej. Ormianie masowo wyjeżdżali, szukając lepszego życia w innych krajach. Do Polski przybyło ich wtedy kilkadziesiąt tysięcy" - pisze Agopsowicz.



Wystawę można zwiedzać do końca lipca. (PAP)



pdo/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17