250 grobów z XVIII i XIX w. odkryto przy budowie obwodnicy Olecka

Podczas trwających od początku kwietnia do końca maja prac archeologicznych we wsi Sedranki - na trasie przyszłej obwodnicy Olecka - wydobyto szczątki ludzi pochowanych w blisko 250 grobach. Na podstawie monet odnalezionych przy zmarłych archeolodzy ocenili, że pochówki w tym miejscu odbywały się od początku XVIII do połowy XIX wieku.



"Odkrycie było sporym zaskoczeniem, bo ta nekropolia, pomimo że funkcjonowała blisko 150 lat, nie figurowała w rejestrze zabytkowych cmentarzy czy ewidencji konserwatora zabytków. Na starych mapach kartograficznych zaznaczona była w tym miejscu tylko pojedyncza mogiła" - powiedział Hubert Augustyniak, który kierował badaniami archeologicznymi w Sedrankach.



Na pierwszy ślad pochówków natrafiono tuż po rozpoczęciu inwestycji we wrześniu ubiegłego roku. Podczas wycinki lasu robotnicy odnaleźli wykonaną z piaskowca, płytę nagrobkową Abrahama Hillmanna, który pod koniec XVIII wieku był dzierżawcą miejscowego folwarku.



W pobliżu leżał żeliwny krzyż, który upamiętniał Philipa Sebastiana Moro, żyjącego w latach 1739-1799 królewskiego koniuszego ze stadniny w Olecku. Krzyż przekazano do muzeum w Kętrzynie, a konserwator zabytków zlecił przeprowadzenie badań archeologicznych, aby sprawdzić, czy nie ma tam pozostałości innych pochówków.



Przez ostatnie dwa miesiące archeolodzy - jak ocenił Hubert Augustyniak - wydobyli szczątki z blisko 250 grobów. Przy zmarłych odkryto monety bite w latach 1710-1842, głównie pruskie fenigi, ale także grosze Księstwa Warszawskiego i kopiejki. Znaleziono również nieliczne obrączki, kolczyki i żelazny krzyżyk.



Szczątki wydobyte przez archeologów zostaną poddane analizom antropologicznym, które mają określić wiek i płeć zmarłych, a w niektórych przypadkach także przyczynę zgonu.



Potem zgodnie z decyzją władz miasta mają być powtórnie pochowane w zbiorowej kwaterze na starym cmentarzu ewangelickim w Olecku. "Zostanie tam również umieszczona tablica informująca o miejscu, z którego pochodzą oraz płyta nagrobna znaleziona w Sedrankach" - powiedziała rzecznik prezydenta Olecka Alicja Mieszyk.



Prace archeologiczne nie spowodowały opóźnień w realizacji inwestycji. Budowa obwodnicy o długości 7,6 km, stanowiącej część drogi krajowej nr 65, ma zakończyć się w maju przyszłego roku. Kosztować będzie 124 mln zł i zostanie dofinansowana z programu "Rozwój Polski Wschodniej".(PAP)



mbo/ ura/




Dyskusja na dany temat:


  • IOH BOT napisał:

    Podczas trwających od początku kwietnia do końca maja prac archeologicznych we wsi Sedranki - na trasie przyszłej obwodnicy Olecka - wydobyto szczątki ludzi pochowanych w blisko 250 grobach. Na podstawie monet odnalezionych przy zmarłych archeolodzy ocenili, że pochówki w tym miejscu odbywały się od początku XVIII do połowy XIX wieku. "Odkrycie było sporym zaskoczeniem, bo ta nekropolia, pomimo że funkcjonowała blisko 150 lat, nie figurowała w rejestrze zabytkowych cmentarzy czy ewidencji konserwatora zabytków. Na starych mapach kartograficznych zaznaczona była w tym miejscu tylko pojedyncza mogiła" - powiedział Hubert Augustyniak, który kierował badaniami archeologicznymi w Sedrankach. Na pierwszy ślad pochówków natrafiono tuż po rozpoczęciu inwestycji we wrześniu ubiegłego roku. Podczas wycinki lasu robotnicy odnaleźli wykonaną z piaskowca, płytę nagrobkową Abrahama Hillmanna, który pod koniec XVIII wieku był dzierżawcą miejscowego folwarku. W pobliżu leżał żeliwny krzyż, który upamiętniał Philipa Sebastiana Moro, żyjącego w latach 1739-1799 królewskiego koniuszego ze stadniny w Olecku. Krzyż przekazano do muzeum w Kętrzynie, a konserwator zabytków zlecił przeprowadzenie badań archeologicznych, aby sprawdzić, czy nie ma tam pozostałości innych pochówków. Przez ostatnie dwa miesiące archeolodzy - jak ocenił Hubert Augustyniak - wydobyli szczątki z blisko 250 grobów. Przy zmarłych odkryto monety bite w latach 1710-1842, głównie pruskie fenigi, ale także grosze Księstwa Warszawskiego i kopiejki. Znaleziono również nieliczne obrączki, kolczyki i żelazny krzyżyk. Szczątki wydobyte przez archeologów zostaną poddane analizom antropologicznym, które mają określić wiek i płeć zmarłych, a w niektórych przypadkach także przyczynę zgonu. Potem zgodnie z decyzją władz miasta mają być powtórnie pochowane w zbiorowej kwaterze na starym cmentarzu ewangelickim w Olecku. "Zostanie tam również umieszczona tablica informująca o miejscu, z którego pochodzą oraz płyta nagrobna znaleziona w Sedrankach" - powiedziała rzecznik prezydenta Olecka Alicja Mieszyk. Prace archeologiczne nie spowodowały opóźnień w realizacji inwestycji. Budowa obwodnicy o długości 7,6 km, stanowiącej część drogi krajowej nr 65, ma zakończyć się w maju przyszłego roku. Kosztować będzie 124 mln zł i zostanie dofinansowana z programu "Rozwój Polski Wschodniej".(PAP) mbo/ ura/



Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17