Gorzów Wlkp.: ciekawe odkrycia archeologiczne w centrum miasta

O znalezisku poinformował PAP kierownik działu archeologicznego Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wielkopolskim, Stanisław Sinkowski. Dodał, że na tym samym stanowisku wykopano także relikty kultury łużyckiej z okresu wpływów rzymskich i średniowiecza.



Przy ulicy Łużyckiej w Gorzowie powstaje budynek z przeznaczeniem na mieszkania i funkcje usługowe. Z uwagi na położenie działki w centrum miasta (dawne stare miasto), konserwator zabytków nakazał objęcie budowy nadzorem archeologicznym.



W stosunkowo niewielkim wykopie są dobrze zachowane warstwy kulturowe. Znaleziono w nich m.in. fragmenty naczyń glinianych z okresu kultury łużyckiej, narzędzia z krzemienia, średniowieczny grot oszczepu i gliniany przęślik pomocny w wyplataniu włóczki z owczej wełny.



Według Sinkowskiego, najciekawszym odkryciem jest jednak fragment pieca na drewno, który przed wiekami ogrzewał znajdującą się w tym miejscu chałupę.



"Był on posadowiony na fundamencie z gotyckiej cegły. Odsłoniliśmy trzy warstwy kafli garnkowych zalegających na sobie. Szacujemy, że piec pochodzi z XVI lub XVII wieku, choć bardziej skłaniamy się ku pierwszemu z tych okresów. Wcześniej nie spotkaliśmy się z tak dobrze zachowanym piecem. To znalezisko dużo mówiące o historii ówczesnego Landsbergu (niem. nazwa Gorzowa)” - powiedział PAP Sinkowski.



Według Sinkowskiego, w miejscu prowadzenia prac istnieje duże prawdopodobieństwo odkrycia kolejnych reliktów zabudowy z różnych okresów funkcjonowania miasta, gdyż mająca dwa ary działka dopiero w niewielkim fragmencie została zbadana.



Odkryte przez archeologów kafle garnkowe zostaną poddane konserwacji i wraz z innymi zabytkami znajdą się na stałej wystawie poświęconej dziejom miasta nad Wartą, której otwarcie planuje w przyszłym roku Muzeum Lubuskie w Gorzowie. (PAP)



mmd/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17