Gnoiński i Jarosz piszą scenariusz wystawy o historii rocka

Jest to zarazem nazwa projektu, który ma się zakończyć otwarciem muzeum i ekspozycji w lipcu 2013 r. „Nie wiadomo jeszcze, jaką nazwę przyjmie nowa placówka, być może będzie to Spichlerz Polskiego Rocka” – powiedział w piątek PAP organizator ekspozycji Robert Kaźmierczak.



W przyszłej placówce będą gromadzone wszystkie materiały dotyczące m.in. organizowanych od 30 lat w Jarocinie festiwali rockowych. To specyficzne muzeum znalazło miejsce w budynku dawnego magazynu zbożowego. Obiekt należy obecnie do miejscowego Muzeum Regionalnego.



Jak powiedział Kaźmierczak, scenariusz wystawy uwzględnia całą historię polskiej muzyki rockowej, której początki datuje się na 1959 r. „Szczególne miejsce na wystawie zajmą odbywające się w latach 70. w Jarocinie Wielkopolskie Rytmy Młodych, od 1980 r. przekształcone w Ogólnopolskie Przeglądy Muzyki Młodej Generacji, a od 1983 r. w Festiwale Muzyków Rockowych, a jeszcze później w Festiwale Muzyki Rockowej” – poinformował.



Według Kaźmierczaka, autorzy proponują narrację chronologiczno-problemową, czyli wystawę będzie można oglądać w sposób tradycyjny („od ściany do ściany”) lub przemieszczając się dowolnie w salach wystawowych.



Na ekspozycji znajdą się m.in. archiwalne nagrania filmowe oraz zdjęcia dokumentujące historię festiwalu. Oprócz gromadzenia archiwaliów planowana jest realizacja liczącego kilkanaście odcinków serialu dokumentalnego. Piętnastominutowe filmy mają być prezentowane na kolejnych edycjach jarocińskich rockowisk. Najbliższe odbędzie się w lipcu.



Do przyszłego muzeum trafi też kilkanaście odnalezionych w styczniu kartonów zawierających dokumenty z jarocińskich festiwali lat 80. i początku 90. Zdaniem Kaźmierczaka, najcenniejsze są teczki z tekstami zespołów występujących w 1984 r. (m.in. T. Love, Siekiera, Madame, Made in Poland, Izrael, Moskwa) ze śladami naniesionej na niektóre z nich ingerencji cenzury.



Według Gnoińskiego, w dawnym magazynie zbożowym powstanie „największy w kraju ośrodek dokumentujący historię polskiego rocka, ze szczególnym uwzględnieniem Jarocina”.(PAP)



zak/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17