Gdańsk: zakończenie obchodów Roku Jana Heweliusza

Film przedstawiający życie gdańskiego astronoma nosi tytuł "Johannes Hevelius Dantiscanus" czyli "Jan Heweliusz gdańszczanin". Trwa ok. 40 minut, a powstawał przez dwa lata przy wykorzystaniu m.in. animacji komputerowych oraz zdjęć XIX- wiecznego Gdańska. Autorem scenariusza i reżyserem jest Michał Juszczakiewicz.



Obraz został wyprodukowany przez Fundację Gdańską, którą wyłożyła na ten cel ok. 100 tys. zł i pozyskała dodatkowe dotacje z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (100 tys. zł) oraz miasta Gdańsk (45 tys. zł). Premiera filmu odbędzie się w piątek w gdańskim kinie Neptun.



Jak poinformował PAP Marcin Sztucki kierownik biura zarządu Fundacji Gdańskiej, w ciągu kilku tygodni po premierze fundacja przygotuje trzy tysiące kopii filmu na DVD. "Nie mniej niż dwa tysiące płyt z filmem trafi do pomorskich szkół podstawowych, gimnazjów i placówek ponadgimnazjalnych. Do każdego egzemplarza załączymy propozycje trzech scenariuszy lekcyjnych oraz teksty źródłowe" - poinformował Sztucki.



Wyjaśnił, że pozostałe kopie filmu posłużą promocji Gdańska przy różnych okazjach. W przyszłości możliwe jest też przygotowanie kolejnej partii DVD, które - jeśli będzie takie zapotrzebowanie - mogą trafić np. do szkół w innych województwach niż pomorskie.



Oprócz premiery filmu o Janie Heweliuszu w ramach imprez kończących obchody Roku Jana Heweliusza w sobotę na Uniwersytecie Gdańskim odbędzie się konferencja naukowa poświęcona tej postaci. Zaprezentowane zostaną na niej wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców dzięki środkom przyznanym przed rokiem w ramach "Konkursu im. Jana Heweliusza".



W trakcie spotkania mowa będzie m.in. o Heweliuszu jako uczniu, naukowcu, rajcy i browarniku. Naukowcy opowiedzą też m.in. o nowych ustaleniach dotyczących lokalizacji gdańskich domów Heweliusza, portretach astronoma oraz poświęconej mu poezji, a także o Gdańsku oraz Europie w XVII wieku.



W sobotę po południu, w gdańskim Ratuszu Staromiejskim odbędzie się też uroczystość wręczenia przyznawanych przez miasto nagród naukowych im. Jana Heweliusza. Po zakończeniu uroczystości gdańszczanie będą mogli posłuchać specjalnego utworu odegranego na carillonie zamontowanym na wieży kościoła św. Katarzyny - niegdyś parafialnej świątyni Heweliusza - a następnie wziąć udział w uroczystej Mszy św., która zostanie odprawiona w tym samym kościele.



Astronom, piwowar, grafik, drukarz i wydawca Jan Heweliusz urodził się 28 stycznia 1611 r. w Gdańsku, a zmarł także w tym mieście w dniu swoich 76. urodzin 28 stycznia 1687 r. Heweliusz w młodości studiował prawo, matematykę, astronomię i rysunek na uczelniach w Holandii, Anglii i Francji. Po powrocie do Gdańska w 1634 roku przez wiele lat prowadził intensywne obserwacje astronomiczne, korzystając przy tym z wielu samodzielnie zbudowanych, unikalnych przyrządów.



Decyzją polskiego Sejmu z okazji przypadającej w 2011 r. 400. rocznicy urodzin astronoma, rok ten został ustanowiony Rokiem Heweliusza. W całej Polsce, ale też poza jej granicami, miała miejsce cała seria wydarzeń kulturalnych i naukowych związanych z tą postacią. W Gdańsku skonstruowano m.in. najdokładniejszy na świecie zegar pulsarowy.(PAP)



aks/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17