Gdańsk: edukacyjna inscenizacja ofensywy w Ardenach

Jak powiedział PAP Mateusz Jasik z działu edukacji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, na potrzeby przedsięwzięcia w lesie na granicy Gdańska i Gdyni zostanie stworzone coś na kształt dużej diaramy pola bitwy. "Urządzona w terenie o charakterze zbliżonym do górskiego makieta będzie miała wymiary ok. 400 na 160 metrów. Z pomocą rekonstruktorów stworzymy na tej przestrzeni stanowiska pokazujące różne sytuacje z pola bitwy" - powiedział Jasik.



Organizatorzy nie chcą zdradzać więcej szczegółów dotyczących inscenizacji. "Chcemy, by projekt był swojego rodzaju niespodzianką dla widzów, by jak najwięcej jego elementów mogło zaskoczyć uczestników" - wyjaśnił Jasik.



Dodał, że inscenizacja, która ma służyć przede wszystkim celom edukacyjnym, ma pokazać oblicze wojny z punktu widzenia ludzi, którzy brali w niej udział. "Chcemy, aby uczestnicy poznali wojnę oczyma zwykłego żołnierza czy sanitariusza" - powiedział Jasik.



Inscenizacja będzie miało miejsce 29 stycznia br. na terenie leśnym na granicy Gdańska i Gdyni. Uczestnicy zostaną dowiezieni na miejsce specjalnymi autobusami wyruszającymi z Gdańska. Te same autobusy odwiozą z powrotem widzów po przedstawieniu. Chętni powinni zgłaszać się do organizatorów wysyłając e-maila pod adresm zapisy@muzeum1939.pl.



Nazywana bitwą o Ardeny ofensywa wojsk niemieckich przeciwko wojskom alianckim na froncie zachodnim miała miejsce między grudniem 1944 a styczniem 1945 r. Dowództwo niemieckie liczyło, że ofensywa ta odmieni złą sytuację wojsk niemieckich na froncie. Chcąc uzyskać efekt zaskoczenia, Niemcy przeprowadzili akcję na zalesionym terenie Ardenów. Operacja nie powiodła się, alianci rozpoczęli kontrofensywę, a Niemcy stracili w niej swoje najsilniejsze rezerwy. (PAP)



aks/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17