Fragmenty "Mein Kampf" trafią do niemieckich kiosków

"Już dawno należało dać szerokiej opinii publicznej możliwość zapoznania się z oryginalnym tekstem" - powiedział McGee "Spieglowi". Publikowane przez jego wydawnictwo fragmenty "Mein Kampf", książki stanowiącej podstawy nazistowskiej ideologii oraz propagandy III Rzeszy, mają być opatrzone krytycznym komentarzem. Każdy z trzech zeszytów ma mieć nakład 100 tysięcy egzemplarzy.



Jak informuje tygodnik, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Dieter Graumann ze spokojem podchodzi do planowanej publikacji i ma nadzieję, że pozbawi to książkę Hitlera otoczki tajemniczości.



Wydawnictwo McGee już w 2009 r. wywołało w Niemczech pewne kontrowersje, publikując przedruki niemieckich gazet z lat 1933-1945. Projekt, zatytułowany "Zeitungszeugen" miał być - jak przekonywał McGee - "lekcją historii z pierwszej ręki". Zeszyty zawierały zarówno przedruki prasy nazistowskiej, np. "Voelkischer Beobachter" czy "Der Angriff", jak i pism przeciwników reżimu Hitlera, w tym prasy emigracyjnej. Przedruki opatrzono też komentarzami uznanych historyków, które pomagały oddzielić propagandę od faktów.



Władze Bawarii, która jest właścicielem praw do materiałów narodowosocjalistycznej propagandy, w tym do "Mein Kampf", nakazały wówczas konfiskatę zeszytu "Zeitungszeugen" z przedrukami neonazistowskich gazet i pozwały wydawcę za naruszenie praw autorskich oraz złamanie zakazu wykorzystania nazistowskich symboli.



Sąd w Monachium uznał jednak, że wydawca nie złamał prawa, bo jego celem nie było podżeganie do nienawiści rasowej, zaś prawa autorskie do treści gazet sprzed 1 stycznia 1939 r. do wygasły po 70 latach.



Być może na podstawie tamtego wyroku McGee liczy, że nie będzie mieć problemów prawnych w związku z planowaną publikacją fragmentów "Mein Kampf"; Hitler pisał tę książkę w 1924 r. w więzieniu w Landsbergu, odsiadując wyrok za udział w nieudanym puczu monachijskim w listopadzie 1923 r., ale przysługujące Bawarii prawa autorskie do książki wygasną dopiero z końcem 2015 r., 70 lat po śmierci autora.



Bawarskie ministerstwo finansów dotychczas odmawiało zgody na publikację "Mein Kampf", tłumacząc to poczuciem odpowiedzialności i szacunku dla pamięci ofiar Holokaustu, jak również obawą, że taki krok spotkałby się ze wzburzeniem oraz niezrozumieniem w kraju i zagranicą. (PAP)



awi/ az/ ala/




Dyskusja na dany temat:


  • groszek napisał:

    Swego czasu dostępne było na rynku księgarskim tłumaczenie "Mein Kampf" . Kupiłam jako swoistą "ciekawostkę". Wpiszę wydawnictwo i date wydania deczko potem.

  • red25 napisał:

    Wydał to mój kolega-sprawa zakończyła się wyrokiem sądowym bo nie miał zgody rządu Bawarii.

  • Bati napisał:

    Czy chodzi może o wydawnictwo "Scripta Manent" z Krosna i wydanie z 1992 roku?

  • Anonymous napisał:

    [quote:a898cb2dff="Bati"]Czy chodzi może o wydawnictwo "Scripta Manent" z Krosna i wydanie z 1992 roku?[/quote:a898cb2dff] Ktoś może ma na sprzedaż :roll: ??? Bo wówczas książka ta rozeszła się błyskawicznie, więc tu u mnie na prowincji nie zdążyłem ( trzy w księgarni były... :( )... Pozdrawiam

  • groszek napisał:

    Tak to wydawnictwo Scripta Manent . Zubek napisał: [quote:2a6ca50195]Ktoś może ma na sprzedaż [/quote:2a6ca50195] Sprzedac nie sprzedam ale , ale moze mozna hmm..skany ? :mrgreen:

  • ArturJr napisał:

    nie można skanów :mrgreen: chyba, że potajemnie, tak żeby rząd Bawarii się nie dowiedział :mrgreen: a jeśli ktoś chce przeczytać, a nie kupować, to pełen tekst można znaleźć w internecie i nawet nie trzeba się specjalnie naszukać :wink:

  • groszek napisał:

    [quote:a1217b4110] to pełen tekst można znaleźć w internecie i nawet nie trzeba się specjalnie naszukać Wink[/quote:a1217b4110] A co na to rząd Bawarii ? :wink:

  • ArturJr napisał:

    z pewnością nie jest z zaistniałego faktu zadowolony :wink:

  • Anonymous napisał:

    I jeszcze może po polsku :lol: ? Bo - zdaje się - jest to napisane przez AH językiem ciężkim, wiele zdań cholernie złożonych, a w niemieckim to mordęga :( ... A dresik na priv poproszę :mrgreen: , jakby co... Pozdrawiam

  • Kolicki napisał:

    Na pewny serwisie, hmm, aukcyjnym, dostępna jest przetłumaczona wersja elektroniczna.

  • groszek napisał:

    Ksiązka jest tłumaczona dość dobrze hmm... czytając to tłumaczenie mozna zrozumieć iz treść/słowa porwały milionowy naród zwłaszcza ze A.H. pisał to co ludzie chcieli słyszec /czytać. ..............Więc wszystko było na próżno. Wszystkie ofiary i cała nędza głod i pragnienie przez nie kończące się miesiące poszły na marne , na próżno były wszystkie godziny , które spędziliśmy na wypełnianiu obowiązków , ogarnięci strachem przed smiercią na darmo śmierć dwóch milionów ludzi. A nasz kraj ? Czy była to jedyna ofiara która musieliśmy ponieść ? Czy w przyszłości Niemcy były mniej warte niż sądziliśmy ? .............. cytowane z Mein Kampf A.H. str.93. rozdział Rewolucja.Własność groszka legalnie zakupiona . Jak ww cytat tłumaczenie z książki jest dość dobre. Jaka jest elektroniczna wersja nie wiem. P.S. Jesli cytując własną książke popełniłam hmmm..wykroczenie proszę Modów o kasacje i nie wyciąganie konsekwencji... :mrgreen: Wybrałam cytat nie propagujący nazizmu i nienawiści tak mi sie wydaje w każdym razie , chciałam pokazac iż Irena Puchalska i Piotr Marszałek całkiem porzadnie przetłumaczyli A.H.

  • Bati napisał:

    Przeczytałem to "arcydzieło" literatury europejskiej.Muszę stwierdzić, że chyba szkoda czasu. Jest to oczywiście moje subiektywne odczucie.

  • groszek napisał:

    Bati napisał: [quote:771f772731].Muszę stwierdzić, że chyba szkoda czasu. [/quote:771f772731] Oczywista że dla nas to bełkot i czasu szkoda...a w pewnym czasie dla pewnego europejskiego Narodu była to biblia. Hmm..wydaje mi się iż warto wiedzieć Co/jakie treści ,hasła tak porwały ten Naród. Tak że nie całkiem czasu na te książkę szkoda ale to tylko moje subiektywne odczucie.

  • Bati napisał:

    Mnie osobiście nic w tej książce nie porwało, ale wiadomo przecież jaka była sytuacja gospodarcza i polityczna Niemiec w czasach kiedy Hitler to pisał, więc wystarczyło obiecać trochę chleba i igrzysk, za wszystko zło obwinić żydów aby porwać ludzi za sobą.Przecież większość niemców byłą sflustrowana całą zaistniałą sytuacją w kraju.Przegrana wojna,wielki kryzys, olbrzymie odszkodowania, które musieli płacić min. Francji.Wszystko to pomogło Hitlerowi dojść do władzy i zostać kanclerzem.

  • groszek napisał:

    Bati napisał: [quote:1b3ca26bed]Mnie osobiście nic w tej książce nie porwało[/quote:1b3ca26bed] Wiesz mnie tez nic nie porwało. Wszystko co piszesz to prawda historyczna jednakże w tamtej teraźniejszości w tamtych czasach nie wszystko było takie jasne i proste. Chodzi o to iz A.H. potrafił to wszystko ubrac w odpowiednie słowa uderzyc w odpowiednie struny , nie kazdy Naród da się porwac . Z tego względu uwazam te książkę za ciekawostkę historyczną bowiem ta książka zjednoczyła Naród . A niektóre hasła zwarte w niej do dzis znajdują posłuch i budza niezdrowe emocje w niektórych specyficznych umysłach. Ktoś kiedys powiedział by Europa strzegła sie nieszczęśliwych Niemców.

  • Bati napisał:

    Jemu się udało głównie przez trudne czasy, miał za sobą wielu weteranów, którzy musieli przeżyć piekło wojny, wspomagany był przez wielu przemysłowców, nawet z zagranicy (Henry Ford), a po drugie tego nie można w żaden sposób zanegować, był doskonałym mówcą i mówił to co chciał usłyszeć naród, obiecywał przecież poprawę życia dla zwykłych ludzi i odbudowę potęgi Niemiec.



Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17