Finał konkursu na komiks o Powstaniu Warszawskim

Tematem przewodnim tegorocznej edycji była powstańcza rzeczywistość zapisana we wspomnieniach uczestników i świadków Powstania Warszawskiego. Blisko 3 tys. relacji wizualno-dźwiękowych dostępnych w Archiwum Historii Mówionej, które prowadzi Muzeum Powstania Warszawskiego, stało się inspiracją dla scenarzystów i rysowników do stworzenia komiksów opartych na prawdziwych wydarzeniach związanych ze zrywem.



"Do konkursu zakwalifikowano blisko 60 prac, a 13 z nich powstało w zespołach scenarzysta-rysownik. W konkursie wzięło udział ponad 70 osób. Potwierdziła się też aktualna tendencja w świecie komiksu - coraz więcej bardzo dobrych prac jest autorstwa kobiet. Do konkursu przystąpili zarówno artyści dojrzali i uznani, jak i początkujący. Najstarszy miał 49, a najmłodszy 14 lat" - mówił podczas uroczystości wręczenia nagród wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Dariusz Gawin.



Maria Rostocka za scenariusz i rysunki do zwycięskiego konkursu otrzymała nagrodę w wysokości 1,5 tys. euro. "Ten komiks zainspirowała opowieść pani Janiny Rożeckiej z Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego. To historia szpitala na Żoliborzu, gdzie leczony jest niemiecki żołnierz postrzelony i przywieziony do placówki przez powstańców. Sytuacja jest dwuznaczna, ponieważ najpierw +zmarnowano+ na niego naboje, a potem +marnowane+ są cenne leki, sprzęt i czas lekarzy. Więc jest to głównie historia tego dylematu i odczuć bohaterów. To pierwsza edycja, w której startowałam, ponieważ bardzo mi się spodobał ten temat i uważam, że ilustrowanie opowieści z Archiwum Historii Mówionej to naprawdę świetna inicjatywa" - podkreśliła Rostocka.



II nagrodę wynoszącą 1 tys. euro przyznano Karolinie Walczak za scenariusz i rysunki do "Piwnicobajdurzenia". Nagrodę III w kwocie 500 euro zdobyli Mateusz Wiśniewski (scenariusz) i Krystian Garstkowiak (rysunki) do komiksu "Memento Mori".



Wyróżnienia otrzymali Alesia Zawodzińska za scenariusz i rysunki do komiksu "Włosy", Berenika Kołomycka za scenariusz i rysunki do komiksu "Krystyna Krahelska, Warszawska syrenka" oraz Marcin Opiłowski za scenariusz i rysunki do "Łez".



"W poprzednich edycjach konkursu nagrody zdobywały komiksy bardzo efektowne, a chwilami nawet wręcz efekciarskie. W tym roku jest inaczej: zwyciężyły prace subtelne, wyciszone i kameralne, w ich kadrach prawie nie ma wystrzałów i eksplozji. Nagrodziliśmy komiksy wymagające skupienia i skłaniające do powtórnej lektury" - zaznaczył członek jury, zwycięzca poprzedniej edycji konkursu Grzegorz Janusz.



Prace oceniało jury w składzie: Przemek "Trust" Truściński, Karolina Korwin-Piotrowska, przedstawiciel partnera konkursu Wydawnictwa Egmont Polska Tomasz Kołodziejczak, Krzysztof Gawronkiewicz, Szymon Holcman, Rafał Skarżycki, przedstawicielka Muzeum Katarzyna Utracka oraz zwycięscy poprzedniej edycji konkursu Ernesto Gonzales i Grzegorz Janusz. (PAP)



akn/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17