Elbląg: muzeum zostanie zmodernizowane po zalaniu wodą

Jak poinformował w czwartek rzecznik elbląskiego muzeum Tomasz Gliniecki nie oszacowano jeszcze ostatecznej wartości szkód spowodowanych awarią, do której doszło w połowie lutego na poddaszu tzw. Podzamcza. Woda zalała wówczas pracownie, magazyny i sale wystawowe na wszystkich kondygnacjach, ucierpiała też część zgromadzonych tam obiektów muzealnych.



Budynek i zbiory były ubezpieczone, a likwidator szkód przekazał już placówce pierwszą część odszkodowania za tzw. straty bezsporne. Według muzealników żaden z eksponatów "nie został zniszczony bezpowrotnie". Niektóre obrazy i zabytkowe meble wymagają jednak ponownej konserwacji.



Dyrekcja placówki przypomniała, że siedziba w Podzamczu - oddana do użytku w 1987 r. - od lat było obiektem przewidzianym do modernizacji, a awaria spowoduje jedynie przyspieszenie prac. Elbląskie muzeum razem z muzeum Brama Frydlandzka z Kaliningradu złożyło aplikację w programie transgranicznym Litwa-Polska-Rosja.



"Dostaliśmy oficjalną informację z sekretariatu technicznego tego programu, że jesteśmy na liście projektów do sfinansowania" - powiedziała dyrektor muzeum w Elblągu dr Maria Kasprzycka. Jak dodała obie placówki spodziewają się 3,5 mln euro, z czego na modernizację Podzamcza zostanie przeznaczone ok. 2 mln euro.



Budynek Podzamcza jest obecnie osuszany, a wystawy przenoszone do pobliskiego tzw. Domu Rektora, który muzeum wynajęło po awarii. Ekspozycje będą gotowe do zwiedzania 19 maja, w czasie Nocy Muzeów. Zostaną wówczas pokazane skarby plemienia Gotów, odkryte w okolicach dzisiejszego Elbląga i ślady po słynnej osadzie Wikingów Truso oraz wystawa Elbląg w Hanzie, prezentująca czasy świetności tego portowego miasta.



Pieniądze na odtworzenie części wystaw muzeum ma otrzymać z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Blisko 140 tys. zł zostanie przeznaczone na modernizację wystawy archeologicznej z hanzeatyckiego Starego Miasta oraz prezentacje dawnego rzemiosła elbląskiego i kolekcji ceramiki kadyńskiej.(PAP)



mbo/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17