Człowiek Lodu pochodził z Europy Środkowej

W 1991 r. we włoskich Alpach odkryto znakomicie zachowane zwłoki mężczyzny sprzed pięciu tysięcy lat. Został on zabity z łuku podczas wędrówki przez alpejską przełęcz. Strzała trafiła w szyję i mężczyzna wykrwawił się na śmierć.



Najnowsze badania dowodzą, że pochodził on z terenów Europy Środkowej, nie zaś z Sardynii. Genetycznie przypomina on innych neolitycznych rolników z ówczesnej Europy.



Zgadza się to z teorią, że rolnictwo rozprzestrzeniło się ze Środkowego Wschodu wraz z migracjami neolitycznych rolników – wyjaśnia genetyk Martin Sikora ze Stanford University (USA).



W tym roku częściowo zsekwencjonowano genom Człowieka Lodu. Pierwsze wyniki były zaskakujące. Okazało się, że był on spokrewniony z dzisiejszymi mieszkańcami Sardynii. Jednak wydało się mało prawdopodobne, żeby mieszkaniec Sardynii zawędrował tak daleko na północ.



Kolejne sekwencjonowanie, tym razem całego genomu, potwierdziło wprawdzie, że biorąc pod uwagę dzisiejszych mieszkańców Europy, Człowiek Lodu był najbliżej spokrewniony z Sardyńczykami. Jednak w porównaniu z neolitycznymi mieszkańcami, Człowiek Lodu spokrewniony był z rolnikami zamieszkującymi w neolicie obszar Bułgarii i Szwecji. Z kolei łowcy-zbieracze z obszaru Szwecji i Półwyspu Iberyjskiego przypominają dzisiejszych Europejczyków z północy.



Potwierdza to teorię, że migracje odbywały się ze Środkowego Wschodu do Europy północnej. Mieszkańcy Sardynii pozostawali w izolacji, dlatego zachowali bardziej pierwotne, wspólne elementy genetyczne.



Wyniki badań ogłoszono podczas American Society of Human Genetics.(PAP)



krx/ agt/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17