"Czas mamuta" - wystawa o ssakach z epoki lodowcowej

Jak poinformowała PAP kuratorka wystawy Katarzyna Wojtynek, kluczowymi elementami wystawy są m.in. kości mamuta, nosorożca włochatego, jelenia olbrzymiego i innych ssaków żyjących w okresie plejstoceńskim (od ok. 2,5 mln lat do ok. 11 tys. lat temu). Ekspozycję uzupełniają m.in. plansze z informacjami o zwierzętach oraz rekonstrukcje szałasu, narzędzi i broni ludzi sprzed ok. 10 tys. lat.



Jak zaznaczyła Wojtynek, inspiracją do przygotowania wystawy przez Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego było znalezisko dokonane podczas prac na budowie obwodnicy Garwolina (Mazowieckie). Przed kilkoma laty znaleziono tam wiele porozrzucanych szczątków kostnych - należących głównie do mamuta wielkiego.



Mamut jest uważany za jeden z symboli epoki lodowcowej. Przechodzącą w tundrę i tzw. mamuci step lodową pustynię, która obejmowała obecną północną część Polski zamieszkiwały też wówczas m.in.: nosorożec włochaty, dziki koń, niedźwiedź jaskiniowy, hiena jaskiniowa, jeleń olbrzymi, prażubr stepowy, łoś olbrzymi i renifer.



„Miliony znajdowanych kości zasypanych w ziemi lub też uwięzionych w lodzie są świadectwem tragedii ogromnych ssaków plejstoceńskich. Choć wymieranie gatunków - tak samo, jak pojawianie się nowych - jest naturalną częścią ewolucji, w historii Ziemi zdarzało się, że wiele gatunków wymierało jednocześnie. Przyczyny do dzisiaj nie są znane” – wskazała Wojtynek.



„Taki los spotkał dinozaury i ogromne ssaki z epoki plejstoceńskiej. W miarę, jak znajdujemy coraz więcej skamieniałości i poddajemy je coraz bardziej specjalistycznym badaniom, żeby zrekonstruować rośliny i zwierzęta z minionych epok, pogłębiamy swoją wiedzę. Mimo tego miniony świat jest dalej dla nas tylko układanką, do której dokładamy nie zawsze dobrze dobrane puzzle” – dodała kuratorka.



Wojtynek przypomniała też, że od ostatniego masowego wymierania zwierząt i roślin w późnym plejstocenie, na świecie nie przybyło nowych gatunków. Obecnie wymieranie gatunków jest znacznie szybsze niż kiedykolwiek, czemu winni są ludzie.



Zaaranżowaną częściowo w półmroku, wzbogaconą o elementy akustyczne – muzykę i głosy zwierząt – wystawę można oglądać w zabrzańskim Muzeum Górnictwa Węglowego do 17 czerwca.(PAP)



mtb/ abe/ tot/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17