Co piąty młody Niemiec nie wie, co to Auschwitz

Według sondażu 21 proc. ankietowanych młodych obywateli Niemiec nie potrafiło wyjaśnić, czym był Auschwitz. Kłopotów z odpowiedzią na to pytanie nie mieli niemal wszyscy starsi respondenci; 90-95 proc. Niemców powyżej 30. roku życia zdaje sobie sprawę ze znaczenia tego słowa - pisze "Stern".



Jednak 31 proc. wszystkich ankietowanych nie potrafiło odpowiedzieć na pytanie, gdzie leży były hitlerowski obóz koncentracyjny. 69 proc. odpowiedziało prawidłowo, że zbudowano go na terenie Polski.



Według sondażu 43 proc. pytanych przyznało, że nigdy jeszcze nie odwiedziło żadnego z miejsc pamięci, istniejących na terenach dawnych obozów koncentracyjnych. Więcej takich osób było wśród mieszkańców zachodniej części Niemiec (46 proc.); wśród mieszkańców wschodnich regionów odsetek ten wyniósł 27 proc.



Zdaniem 65 proc. Niemcy nie ponoszą szczególnej odpowiedzialności wobec innych narodów przez wzgląd na swoją historię. 31 proc. pytanych uznało, że taka szczególna odpowiedzialność Niemców istnieje. Jednocześnie - pisze "Stern" - 40 proc. opowiada się za definitywnym oddzieleniem historii grubą kreską (w 1994 r. uważało tak 53 proc. pytanych). Przeciwnego zdania było 56 proc pytanych.



W sondażu Instytutu Forsa wzięło udział 1002 obywateli Niemiec. W najbliższy piątek przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, obchodzony w rocznicę wyzwolenia Auschwitz 27 stycznia 1945 r. Podczas piątkowej uroczystości na forum niemieckiego Bundestagu przemówienie wygłosi niemiecki krytyk literacki urodzony we Włocławku, Marcel Reich-Ranicki. (PAP)



awi/ akl/ ro/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17