Bytom: historia miasta zapisana w pomnikach - na wystawie

Na wystawie będzie można poznać dzieje 49 bytomskich pomników - głównie na fotografii, jednak kilka z nich będzie można zobaczyć w oryginale, tak jak tablicę upamiętniającą zabicie Mateusza Spyry, która zachowała się w zbiorach Muzeum Górnośląskiego.



"Pomnik pochodzi z 1803 roku. Postawiono go przy ulicy Piekarskiej, w miejscu, gdzie zginął zamordowany przez bandytów syn podbytomskiego rolnika. Jest to tablica z wykutym napisem po polsku, bardzo ciekawy zabytek ówczesnej polszczyzny, świadectwo swoich czasów" - powiedział PAP w poniedziałek kurator wystawy Maciej Droń.



W oryginale będzie można obejrzeć także elementy innego, częściowo zdemontowanego Pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej, który znajduje się na cmentarzu komunalnym. "Na wystawie pojawią się zdjęte z niego: czerwona gwiazda, sierp i młot oraz propagandowe cytaty ze Stalina" - zaznaczył Droń.



W ramach ekspozycji zaprezentowane zostaną również gipsowe modele m.in. Pomnika Ofiar Terroru Komunistycznego, Pomnika Ratowników Górniczych, a także model lwa dłuta Teodora Kalidego, który kiedyś był fragmentem pomnika poległych w wojnie francusko-pruskiej. "Kilka lat temu lew został ściągnięty z Warszawy, ponieważ po wojnie (II światowej - PAP) został stąd wywieziony w tajemniczych okolicznościach. Obecnie znajduje się na bytomskim rynku" - wyjaśnił kurator wystawy.



Zwiedzający będą mogli również zapoznać się z bogatą prezentowaną chronologicznie dokumentacją fotograficzną, obejrzeć zaaranżowany na potrzeby wystawy kącik pracy artysty-rzeźbiarza, a także zrobić sobie zdjęcie na pustym cokole.



Wernisaż odbędzie się w środę. Honorowymi gośćmi będą bytomscy rzeźbiarze - Henryk Fudali, który jest autorem Pomnika Ratowników Górniczych, oraz Stanisław Pietrusa - twórca m.in. Pomnika Ofiar Terroru Komunistycznego.



Wystawę będzie można oglądać do 29 czerwca.(PAP)



ktp/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17