Bułgaria: w Instytucie Polskim książki o stosunkach bułgarsko-polskich

Dzięki wysiłkom dr Magdy Karabełowej, znanej polonistki, autorki szeregu badań z zakresu literaturoznawstwa porównawczego, po raz pierwszy, prawie 100 lat po polskim wydaniu, w języku bułgarskim ukazała się "Ankieta bułgarska w sprawie polskiej" Tadeusza Stanisława Grabowskiego. Jednocześnie wyszła monografia dr Karabełowej poświęcona Grabowskiemu, który w latach 1918-1925 był pierwszym ambasadorem niepodległej Polski w Bułgarii.



Ankieta pochodzi z 1915-1916 roku, była zainicjowana przez biuro prasowe przy Naczelnym Komitecie Narodowym w Krakowie. Analogiczne ankiety przeprowadzono również w innych krajach europejskich, lecz tak jednoznaczne poparcie dla polskiej niepodległości uzyskano nie wszędzie. Trzydzieści dwie osoby poparły bezwarunkowo dążenie Polski do utworzenia własnego państwa. Byli to wybitni bułgarscy politycy, w tym ówczesny premier Wasyl Radosławow, a także pisarze, poeci, dziennikarze, profesorowie uniwersyteccy.



"Ankieta" jest nie tylko aktem historycznego zaangażowania. Jest też modelem zachowania politycznego i kulturowym testem emocjonalnej, mężnej postawy Bułgarów, była też testem bardzo młodej bułgarskiej klasy politycznej, która 30 lat po wyzwoleniu kraju z niewoli tureckiej okazała się na tyle europejska i wykształcona, żeby nie tylko zrozumieć Polaków, lecz cytować wielkich polskich poetów, pisarzy i polityków - pisze w przedmowie doktor Karabełowa.



Według prof. Mikołaja Sokołowskiego, dyrektora Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, "Ankieta" Grabowskiego zawiera szereg niespodzianek dla polskich badaczy, przyzwyczajonych do stereotypu rusofilstwa inteligencji bułgarskiej.



Z Sofii Ewgenia Manołowa (PAP)



man/ mmp/ mc/ gma/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17