Bułgaria: archeologia kontra magistrala

W kraju nierzadko dochodzi do konfliktów budowniczych dróg z archeologami.Premierowi śpieszy się. - W porównaniu z krajami Unii Europejskiej Bułgaria jest 50 lat do tyłu pod względem budowy infrastruktury drogowej; nie można nadal sobie pozwalać na opóźnienia - mówił Borysow.Bułgaria ma obecnie 480 km magistral, z czego 250 powstało jeszcze przed 1989 rokiem. Jednym z priorytetów Borysowa jest przyśpieszenie ich budowy. Obecnie budowanych jest 9 odcinków o łącznej długości 219 km.Tymczasem na budowach zdarzają się konflikty z archeologami. Bułgaria jest niezwykle bogata w zabytki archeologiczne. Ruiny trackie, greckie, rzymskie, średniowieczne, pochówki, skarby złote i srebrne, ceramika pojawiają się na trasach często i zupełnie niespodziewanie.Minister rozwoju regionalnego Liliana Pawłowa, odpowiadająca za budowę infrastruktury drogowej, w grudniu zarzuciła archeologom nawet "sabotaż".Na budowie magistrali Struma maszyny budowlane trafiły na tracki cmentarz z VI wieku p.n.e. Aneta Bakymska, kierowniczka prac archeologicznych, tłumaczy, że jej kolegom potrzebne są co najmniej dwa miesiące na zbadanie i ewentualne przemieszczenie obiektu poza trasę, lecz do tego potrzebna jest ciepła i sucha pogoda. Inwestor jednak kategorycznie odmówił zmiany harmonogramu prac. W końcu osiągnięto porozumienie - archeolodzy mają zakończyć prace w czerwcu.Nie wszędzie udaje się dojść do porozumienia. Zdarza się, że firmy budowlane w dążeniu do uniknięcia spotkań z archeologami i wstrzymania prac po prostu nie informują o znaleziskach.W listopadzie w okolicach miasta Momcziłgrad na południowym wschodzie kraju, przy granicy z Grecją, buldożery zburzyły prahistoryczną wioskę i średniowieczną cerkiew. Archeologów wezwano po fakcie. "Zniszczono tysiące lat historii" - mówił archeolog Milen Kamarew. Starożytna wioska sprzed 8 tys. lat była ośrodkiem przeróbki kamieni półszlachetnych niemającym w Europie odpowiednika - wyjaśnił.Według mediów nie jest to wypadek odosobniony.Przy budowie metra w Sofii - mieście o ponad 8-tysiącletniej historii - maksymalnie starano się oszczędzać zabytki. Na badania i konserwację dziedzictwa archeologicznego, przeważnie zabytków z okresu neolitu, epoki trackiej i rzymskiej, wydano prawie 3 mln euro, a na ich eksponowanie na stacjach kolejki - kolejnych 8 mln euro. Nie wszystko jednak udało się ocalić.Nestor bułgarskiej archeologii prof. Dymitar Dymitrow, odkrywca starożytnego miasta Sewtopolis, mówił, że gdyby to zależało wyłącznie od archeologów, w Bułgarii nie wolno byłoby niczego budować. Wszędzie są znaleziska - tłumaczył. Profesor mówił o tym na początku lat 50., kiedy w tzw. dolinie trackich carów, w okolicach dzisiejszego miasta Kazanłyk, gdzie znaleziono m.in. najstarsze na świecie złote wyroby, powstał duży zbiornik retencyjny. Na jego dnie obecnie znajduje się Sewtopolis.Z Sofii Ewgenia Manołowa (PAP)man/ klm/ mc/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17