Blisko 5,5 tys. publikacji muzycznych dostępnych online

Digitalizacja i opracowanie publikacji muzycznych, które znajdują się w Bibliotece Jagiellońskiej, zajęło Bibliotece Polskiej Piosenki trzy lata. W latach 2009-2010 przedsięwzięcie dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2010 projekt finansuje Unia Europejska.



„Cyfrowa Biblioteka Polskiej Piosenki daje pełną i autoryzowaną informację o utworze i jego autorze. Ponadto przeprowadzamy różne śledztwa muzyczne, np. gdzie i kiedy powstała piosenka +Wlazł kotek na płotek+. Rozwiązujemy zawiłości wynikające z nieporozumień typu kto jest autorem pieśni +Góralu czy ci nie żal+. Wszyscy myśleli, że napisał ją góral, tymczasem twórcą jest ceper z Krakowa” – powiedział pomysłodawca i dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki Waldemar Domański.



Dyrektor zaznaczył, że dzięki łączom internetowym, krakowska biblioteka jest dostępna nie tylko dla Polaków w kraju, ale i dla licznej Polonii. „Średnio naszą stronę odwiedza 700 tys. osób miesięcznie” – ocenił.



Aby wirtualnie wypożyczyć zbiory należy się zarejestrować na stronie internetowej Biblioteki Polskiej Piosenki i podając dane osobowe uzyskać login. Książkę, nie wychodząc z domu, można wypożyczyć na dwa tygodnie. Oddana wraca na półkę biblioteki i pojawia się w wypożyczalni online jako pozycja dostępna.



Wirtualnie wypożyczane utwory są zabezpieczone przed piractwem. System internetowy, jakim dysponuje krakowska biblioteka cyfrowa, nie pozwala skopiować utworu m.in. dzięki znakom wodnym.



Biblioteka jest wyposażona w nowoczesną czytelnię, w której mieszczą się trzy stanowiska komputerowe z dostępem do wszystkich elektronicznych zasobów Biblioteki Polskiej Piosenki oraz w stoisko odsłuchowe do odtwarzania nagrań audio.



Można też przyjść osobiście do budynku biblioteki i skorzystać z jej tradycyjnych zbiorów tj. książek, czasopism, druków muzycznych w wersji papierowej.



Wirtualne udostępnienie publikacji muzycznych było możliwe dzięki współpracy Biblioteki Piosenki Polskiej z Biblioteką Jagiellońską.



Zadowolenie z digitalizacji druków i rękopisów muzycznych wyraził we wtorek dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej Zdzisław Pietrzyk, który wyjaśniał, że cyfryzacja służy ratowaniu treści cennych publikacji.



W rozmowie z dziennikarzami dodał, że obecnie Biblioteka Jagiellońska digitalizuje głównie czasopisma XIX i XX-wieczne, ponieważ są one na papierze kwaśnym, ulegającym zniszczeniu. Ponadto - jak powiedział - biblioteka cyfryzuje – skarby narodowe, takie jak np. rękopis Kopernika.



„Nie zdążymy wszystkiego odkwasić, mimo że mamy linię do masowego odkwaszania książek. Jest to wyścig z czasem” – przyznał Pietrzyk. (PAP)



bko/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17