Bliżej do powstania Polskiego Instytutu Archeologicznego w Atenach

Istnienie tej instytucji radykalnie ułatwi możliwość podejmowania projektów archeologicznych przez polskich naukowców w tym kraju – poinformował PAP prof. Krzysztof Nowicki z Polskiej Akademii Nauk.



Szereg polskich instytucji naukowych utworzyło konsorcjum założycielskie planowanej placówki naukowej w Grecji. W jego skład wchodzą uczelnie wyższe z całej Polski: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet kardynała Stefana Wyszyńskiego, Uniwersytet Gdański, Polska Akademia Umiejętności, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i PAN. Na czele konsorcjum stoi prof. Krzysztof Nowicki z Zakładu Archeologii Antycznej Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie.



„Starania o otwarcie Instytutu w Grecji rozpoczęliśmy już 20 lat temu. Jednak największą bolączką okazał się brak wsparcia finansowego ze strony ministerialnej” – wyjaśnia prof. Nowicki.



Jak dotąd Polacy nie mogą samodzielnie prowadzić wykopalisk na terenie Grecji. Podstawowym wymogiem jest obecność na terenie tego kraju własnej szkoły archeologicznej – jednostki naukowej ze stałą i ogólnodostępną siedzibą w Atenach. Dodatkowo wymogiem jest wydawanie własnego periodyku i posiadanie biblioteki udostępnianej dla greckich studentów i naukowców.



„W praktyce dotychczasowa działalność polskich archeologów na terenie Grecji jest śladowa. Możemy brać udział w badaniach ewentualnie jedynie jako partnerzy. Jednak takie projekty w ostatnich dekadach można wymienić na palcach jednej ręki” – mówi prof. Janusz Czebreszuk, pełnomocnik konsorcjum na UAM.



Będzie to kolejna otwarta cały rok, po kairskiej stacji badawczej Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW i zlokalizowanym w Cuzco w Peru Centrum Studiów Andyjskich UW, polska zagraniczna placówka badawcza skoncentrowana na działalności archeologicznej.



Szymon Zdziebłowski (PAP)



szz/ tot/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17