Białystok: wystawa IPN o Prymasie Tysiąclecia Stefanie Wyszyńskim

Jak podkreślił podczas otwarcia wystawy pełniący obowiązki dyrektora oddziału IPN w Białymstoku Radosław Peterman, celem wystawy jest pokazanie i zaprezentowanie tych miejsc młodemu pokoleniu, które dziś nie ma wiedzy na ten temat.



Na wystawie, na ponad 50 planszach i w towarzyszącym jej folderze przedstawiono szczegółowe kalendarium lat uwięzienia prymasa Wyszyńskiego: od aresztowania 25 września 1953 roku w jego rezydencji w Warszawie, po przewiezienie do Rywałdu koło Brodnicy, umieszczenie go 12 października 1953 r. w Stoczku Klasztornym koło Lidzbarka Warmińskiego, następnie 6 października 1954 r. w Prudniku Śląskim, przeniesienie 29 października 1955 r. do Komańczy w Bieszczadach. Zwolnienie kardynała Wyszyńskiego nastąpiło 28 października 1956 r. Wtedy prymas wrócił do Warszawy do swojej rezydencji przy ulicy Miodowej.



"Takie nazwy miejscowości jak Stoczek, Rywałd, Komańcza czy też Prudnik powoli zacierają nam się w pamięci. A młodzieży w ogóle nic nie mówią. A to są miejsca - symbole walki z Kościołem, jaką prowadziła komunistyczna władza okresu PRL" - powiedział Peterman. Dlatego celem wystawy jest - jak tłumaczył - "przywrócenie pamięci tych miejsc i przypomnienie o najtrudniejszym okresie w powojennych dziejach Kościoła katolickiego w Polsce oraz o niezłomności Prymasa Tysiąclecia".



"Dzieje się to bez mojej zgody: jestem nadal tylko obiektem samowolnych poczynań Rządu. Jestem świadom, że nie wolno mi wchodzić w jakiekolwiek układy co do mojego miejsca pobytu, gdyż obowiązkiem moim jest być przy Katedrze i Owczarni. Poczuję się wolny dopiero wtedy, gdy wrócę na Miodową" - pisał prymas Wyszyński, a jego słowa zostały przypomniane na wystawie.



Wystawę przygotowano w delegaturze w Olsztynie IPN w Białymstoku we współpracy z Biurami Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku, Rzeszowie i Wrocławiu, a także dzięki udostępnieniu materiałów przez Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie, Zgromadzenie Księży Marianów w Stoczku Klasztornym, Prowincję Św. Jadwigi Zakonu Braci Mniejszych Sanktuarium św. Józefa w Prudniku.



Stoczek Klasztorny koło Lidzbarka Warmińskiego leży na terenie delegatury olsztyńskiej białostockiego oddziału IPN. Stąd pomysł na powstanie wystawy w IPN w Białymstoku. W Stoczku kardynał opracował akt osobistego oddania się Matce Bożej; którego treść również przypomniane na wystawie.



Wystawie miała towarzyszyć promocja książki autorstwa ks. Piotra Niteckiego oraz Janusza Zabłockiego pt. "In vinculis Christi. Więzienne lata kardynała Stefana Wyszyńskiego 1953-55". Jak poinformował Peterman, z powodu tragicznej śmierci w wypadku samochodowym ks. Niteckiego w grudniu 2011 r., praca nie mogła być ukończona. Peterman złożył obietnicę, że książka zostanie dokończona. Wyda ją IPN w Białymstoku.



Wystawa będzie prezentowana w różnych regionach w delegaturach IPN, które współtworzyły wystawę. Mniejsza wersja wystawy trafiać też będzie do szkół czy urzędów gmin.(PAP)



kow/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17