Artyści i kibice malują mural upamiętniający Grudzień '70 w Gdyni

Na mural złożą się sceny przypominające bezpośrednio tragiczne wydarzenia sprzed 42 laty, a także sceny symboliczne, przedstawiające np. osamotnienie rodzin ofiar Grudnia ’70 czy późniejszy upadek gdyńskiej stoczni.



„Na murze zobaczymy więc np. scenę przedstawiającą kobietę z dzieckiem – symbol rodziny, która w grudniu 1970 roku straciła męża i ojca, czy też scenę pokazującą robotników niosących na drzwiach ciało Zbyszka Godlewskiego – jednej z ofiar tamtych wydarzeń” – powiedziała w środę PAP Maja Wagner, gdyńska radna, która – wraz z innym radnym, Andrzejem Denisem - wspierała inicjatorów powstania muralu.



Utrzymane w brązowo-szaro-czarnej kolorystyce malowidło powstaje na murze tworzącym ścianę nasypu, po którym przemieszczają się pociągi SKM. Prace nad muralem rozpoczęły się przed kilkoma dniami, a zakończyć się mają przed 17 grudnia, kiedy to przypada rocznica tragicznych wydarzeń.



Nad malowidłem pracują wspólnie artyści ze Stowarzyszenia Traffic Design oraz kibice ze Stowarzyszenia Kibiców Gdyńskiej Arki, w sumie kilkanaście osób. „To właśnie kibice wpadli na pomysł upamiętnienia muralem gdyńskich zdarzeń z Grudnia ’70. Szybko dołączyli do nich artyści, którzy wsparli rzecz merytorycznie” – poinformowała PAP Wagner.



Radna wyjaśniła, że autorem projektu muralu jest gdyński artysta Bartosz Szymański, a 15 tys. zł na prace przy malowidle wyasygnował samorząd.



W grudniu 1970 r., w proteście przeciw podwyżkom cen wprowadzonym przez władze PRL, przez Wybrzeże przetoczyła się fala strajków i demonstracji. W Gdańsku i Szczecinie protestujący podpalili gmachy Komitetów Wojewódzkich PZPR. Aby stłumić protesty, władze zezwoliły milicji i wojsku na użycie broni.



Według oficjalnych danych, w grudniu 1970 r. na ulicach Gdańska, Gdyni, Szczecina i Elbląga od kul milicji i wojska zginęły 44 osoby (w tym 18 w Gdyni), a ponad 1160 zostało rannych. Większość gdyńskich ofiar Grudnia ’70 to robotnicy, do których 17 grudnia rano wojsko otworzyło ogień, gdy wysiedli z wagonów SKM, aby udać się do pracy w stoczni. (PAP)



aks/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17