Archeolodzy odkryli w Bułgarii tracką płaskorzeźbę sprzed 2300 lat

Odkrycia dokonano w ruinach starożytnego miasta i skalnego sanktuarium Perperikon, znajdujących się w odległości 15 kilometrów na północny-wschód od miasta Kyrdżali we wschodnich Rodopach w południowej części Bułgarii.Jak poinformował prof. Mikołaj Owczarow, prowadzący prace wykopaliskowe na stanowisku, znalezisko pochodzi z okresu hellenistycznego w starożytnej Tracji, z przełomu IV i III w. p.n.e.Na odnalezionym fragmencie ceramicznej urny znajduje się płaskorzeźba przedstawiająca konia i jadącego na nim jeźdźca, trzymającego prawą ręką wodze a w lewej dzierżącego przedmiot podobny do miecza.Znalezisko pochodzi z czasów, kiedy starożytni Trakowie oddawali cześć tzw. „Trackiemu Jeźdźcowi” jako bóstwu - trackiemu herosowi – i może przedstawiać właśnie jego postać.Zdaniem naukowców, odkryta płaskorzeźba została wykonana w prosty sposób, ale demonstruje osadzenie trackiej kultury we wczesnym okresie hellenistycznym w dawnej tradycji.Jak poinformował prof. Owczarow, najstarsze podobne znalezisko odkryte wcześniej na stanowisku pochodzi z V w. p.n.e. i zawiera płaskorzeźbę inkrustowaną złotem i srebrem. (PAP)jot/ tot/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17