Album i wystawa o pierwszym warszawskim fotoreporterze Karolu Beyerze

Ekspozycja czynna od wtorku na skwerze na rogu Karowej i Krakowskiego Przedmieścia.



Album i wystawa poświęcone są pierwszemu zawodowemu fotografowi warszawskiemu i twórcy polskiej fotografii profesjonalnej. Karol Beyer otworzył w 1845 r. w Warszawie pierwsze stałe atelier. Jego Zakład Fotograficzny był nie tylko pracownią, ale również galerią, w której warszawiacy mogli oglądać najnowsze osiągnięcia europejskiej fotografii. Na przełomie lat 50. i 60. XIX w. Beyer był najlepszym fotografem nie tylko w stolicy, ale także w całym Królestwie Polskim.



"Karol Beyer jako młody, 21-letni człowiek zafascynował się wynalazkiem dagerotypii i rozpoczął przygodę z zawodem fotografa, który uprawiał przez 23 lata. Portretował Polaków, utrwalał na szklanych światłoczułych płytach rozbudowującą się Warszawę, fotografował dzieła sztuki współczesnej i dawnej. Należał do założycieli +Tygodnika Ilustrowanego+, którego redakcji udostępniał zdjęcia jako wzór dla drzeworytów, przez co jest prekursorem polskiej fotografii prasowej. Ma na koncie cenne zdjęcia reporterskie, świadczące o dramatycznych wydarzeniach w stolicy w 1861 r. i oddające atmosferę stanu wojennego. Patriotyczną aktywność wyrażającą się m.in. uprawianiem fotografii zaangażowanej politycznie, przypłacił więzieniem i zesłaniem w głąb Rosji" - mówi autorka albumu, varsavianistka Danuta Jackiewicz.



Na zamieszczonych w albumie fotografiach możemy zobaczyć ówczesną stolicę z pl. Zamkowym, Łazienkami Królewskimi, dawnym dworcem Kolei Żelaznej i powstającym wówczas Mostem Kierbedzia. Zdjęcia przybliżają także galerię portretów mieszkańców Warszawy, od tak znanych osób jak żona wielkiego księcia Konstantego Aleksandra czy naczelnik rządu cywilnego w Królestwie Polskim Aleksander Wielopolski przez członków redakcji "Tygodnika Powszechnego" po zwykłych mieszkańców miasta i np. - jak głosi podpis pod zdjęciem - wieśniaków z Wilanowa.



Fotograf nie poprzestawał na dokumentowaniu rzeczywistości na światłoczułych płytach. Publikował swoje zdjęcia także w ilustrowanej prasie polskiej i zagranicznej, był autorem albumu "Widoki m. Warszawy". By udoskonalić technikę kilkakrotnie wyjeżdżał za granicę m.in. do Francji i Wielkiej Brytanii, bywał na wystawach światowych. Pod koniec życia był zmuszony zamknąć atelier m.in. przez trudności finansowe wywołane dwuletnim pobytem na zesłaniu w Rosji, mimo to dalej fotografował. Beyer przez całe życie poszukiwał nowych technik uwieczniania rzeczywistości. Rozpoczął działalność od dagerotypii, ale szybko zwrócił się ku nowatorskim sposobom wykonywania fotografii. W późniejszym okresie zainteresował się fotografią nakładową i opanował nowoczesną technikę fotodruku.



Album rozpoczyna serię popularnonaukowych albumów monograficznych poświęconych znanym XIX i XX-wiecznym fotografom warszawskim. "+Fotografowie Warszawy+ to nowa propozycja wydawnicza Domu Spotkań z Historią dla wielbicieli fotografii i varsavianów. Po raz pierwszy pokażemy w tak kompleksowy sposób dzieje fotografii w Warszawie, a jednocześnie burzliwą historię miasta – przede wszystkim poprzez zdjęcia mało znane i nigdy dotąd nie publikowane. Przypomnimy także te fotograficzne obrazy, które należą już do kanonu polskich zdjęć. Zapraszamy do wspólnej pasjonującej podróży – odkrywania różnych oblicz miasta i osobowości działających tutaj fotografów" - podkreśla redaktor serii Katarzyna Madoń-Mitzner.



Publikacji towarzyszy plenerowa wystawa zdjęć pt. "Karol Beyer – pierwsze fotografie Krakowskiego Przedmieścia". Ekspozycja stanowi swoisty spacer po XIX-wiecznym Krakowskim Przedmieściu – od Pałacu Staszica po pl. Zamkowy. W latach 1857–1867 pracownia Beyera mieściła się na rogu Karowej i Krakowskiego Przedmieścia i z tej perspektywy fotograf dokumentował gwarne życie ulicy, manifestacje patriotyczne i represje carskie. Zobaczymy także nieistniejące już, lub inaczej wyglądające, fragmenty zabudowy tej najważniejszej wówczas warszawskiej ulicy i jej okolic.



Wystawa będzie czynna do 31 sierpnia.



Patronem medialnym albumu i wystawy jest Polska Agencja Prasowa. (PAP)



akn/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17