Agnieszka Holland skończyła zdjęcia do serialu o Janie Palachu

Ostatnie ujęcia kręcono w mieście Velvary, pod Pragą. Gdy zdjęcia dobiegły końca i Holland ogłosiła: "Koniec trzeciego odcinka, koniec kręcenia", cały plan wypełniły brawa i podziękowania dla reżyserki.Podzielony na trzy części film "Horzici kerz" (Krzew gorejący) nie opowiada o losach samego Palacha, lecz o zmaganiach jego rodziców z aparatem państwa. Choć w pierwszym odcinku pojawi się postać płonącego studenta, głównym bohaterem jest adwokatka Dagmar Bureszova, w którą wcieliła się słowacka aktorka młodego pokolenia Tatiana Pauhofova.W przedsięwzięcie zaangażowani są aktorzy i filmowcy z Czech, Słowacji i Polski. Część zdjęć wykonała córka Agnieszki Holland, Katarzyna Adamik. Muzykę komponuje Antoni Łazarkiewicz."Na planie atmosfera była raczej nieformalna i to stanowiło jedną z najlepszych motywacji do pracy" - powiedziała PAP Pauhofova.Dumy, że to właśnie jego scenariusz wybrała polska reżyser, nie kryje scenarzysta Sztiepan Hulik. Większość osób pracujących na planie, wśród nich producent Jan Bilek, są pełni podziwu dla Agnieszki Holland.Zdjęcia trwały 54 dni. Teraz filmowców czeka blisko rok postprodukcji.Na ekrany trylogia o Janie Palachu wejdzie w przyszłym roku.Jan Palach (ur. w roku 1948) oblał się benzyną i podpalił na położonym w centrum Pragi Placu Wacława 16 stycznia 1969 roku, kilka miesięcy po wejściu do kraju sił Układu Warszawskiego. Młody mężczyzna zmarł trzy dni po swym dramatycznym proteście w następstwie dotkliwych poparzeń, które obejmowały ponad 80 proc. powierzchni ciała.Czyn Palacha stał się na całym świecie symbolem walki z biernością. W Czechosłowacji powtórzyło go w ciągu kilku miesięcy 29 osób, z czego siedem zmarło. W Polsce w taki sam sposób przeciw inwazji na Czechosłowację zaprotestował w sierpniu 1968 roku na Stadionie X-lecia Ryszard Siwiec. Palach nie mógł jednak wiedzieć o jego samospaleniu, gdyż polskie służby skutecznie wyciszyły całe wydarzenie.Z Velvarów Michał Zabłocki (PAP)zab/ mmp/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17