"Maria Skłodowska-Curie i jej córki" - premiera nowej książki Shelley Emling z dnia 2013-04-23 11:06


Na 8 maja zaplanowana została premiera opowieści o najsłynniejszej i jedynej na świecie rodzinie naukowców uhonorowanej czterema nagrodami Nobla. Jest to biografia Marii Skłodowskiej-Curie oraz jej dwóch córek, z których każda była na swój sposób wyjątkowa. W książce Autorka skupia się relacjach matki z córkami, rzucając nowe światło na osobę legendarnej uczonej.


Zwykle wyobrażamy sobie Marię Curie jako introwertyczkę zaszywającą się w laboratorium – jednak Shelley Emling ukazuje nam ją jako bez mała skandalistkę. Romans uczonej z młodszym mężczyzną ściągnął na jej głowę wściekłość francuskiego establishmentu, który odmówił jej wstępu do Francuskiej Akademii Nauk, a nawet próbował wydalić ją z Francji. Maria Curie miała dość determinacji, by robić to, co uważała za słuszne, i tę postawę przekazała córkom. Emling omawia listy, które upubliczniła jedyna wnuczka uczonej – widać w nich, jak wielki wpływ wywarła Maria na swoje dzieci, zarazem pozwalając im samodzielnie decydować o własnym życiu. Irena poszła w ślady matki i przyczyniła się do odkrycia rozszczepienia jądra atomowego, Ewa zaś jeździła po świecie jako zagraniczna korespondentka, a później poświęciła się pracy dla organizacji humanitarnych.


Autorka opowiada, jak Maria Curie w latach dwudziestych zabiegała w USA o fundusze na badania naukowe. Mało kto wie o jej bliskiej przyjaźni z dziennikarką Missy Meloney, która zorganizowała Marii i jej córkom tournée po Ameryce połączone z wykładami i odczytami. Miesiące spędzone w podróży, interesujące spotkania wytworzyły trwałą i serdeczną więź pań Curie z Amerykankami i ich krajem. Gdyby nie finansowe wsparcie amerykańskich kobiet, Maria pewnie nie mogłaby kontynuować swych badań naukowych oraz wesprzeć istniejącego do dziś Instytutu Radowego w Warszawie.


Historia rodziny sięga do trzeciego pokolenia: Emling kreśli portret Hélene Langevin-Joliot, która odziedziczyła po babci zamiłowanie do nauki.


Ta bogato udokumentowana, ale zarazem osobista i nieszablonowa książka to frapująca opowieść ukazująca – często niewidocznego zza pomnikowej postaci naukowca –  kobietę z krwi i kości: przyjaciółkę i matkę. Takiej Marii dotychczas nie znaliśmy.


Książkę polecają Joanna Szczepkowska i jej córki


Matka i córki. To problem sam w sobie. Można czytać tę książkę z chęci poznania bliżej Marii Skłodowskiej-Curie, a można też po to, żeby przyjrzeć się bliżej miłości trzech różnych kobiet. Matki do dzieci i dzieci do matki. Czasem matka mimo chęci tak skupia uwagę, że nie bardzo wiadomo, kto kim się opiekuje.


Jako matka dwóch córek często zadaję sobie pytanie: czy zaprzyjaźniłybyśmy się, gdybyśmy się w życiu poznały, jako obce osoby? Czasem jedna z córek wydaje się tak odmienna, że trudno uwierzyć. Druga tak podobna, że to aż zabawne… I nagle wszystko się zmienia – ta inna zaczyna myśleć jak matka, ta podobna zachowuje się niezrozumiale… Irena – starsza córka Marii – wydaje się jej kopią. Ascetyczna jak ona, skupiona na naukowej pasji. Młodsza córka, Ewa, jest ich przeciwieństwem. Ostry makijaż, wyrafinowane stroje, artystyczna, niepokorna dusza. Można wyczytać między słowami, że nie zawsze było łatwo. A jednak to właśnie ta „trudna” napisała biografię matki, właśnie ona obserwowała ją nawet wtedy, gdy zdawało się, że jest w niej tylko niezgoda. Życie Marii Curie to kopalnia wiedzy o macierzyństwie. Jak je pogodzić z własną pasją, ambicją – dzieci potrzebują spokoju, ciszy, ciepła. Jak ukryć przed nimi wewnętrzny pośpiech? Kiedy poznałam lepiej Marię Curie, to właśnie wydało mi się u niej najbardziej przejmujące. Jej skupienie na córkach, dbałość o ich fizyczny rozwój; jej troska o to, żeby miały jak najwięcej kontaktu z przyrodą, czasem nawet zadziwia. Jak znajdywała na to czas? Matka, której praca jest połączona z pasją, często odpływa myślami poza godzinami pracy. – Jesteś? – pytają  mnie często córki. Ale matka zawsze jest. W dniu dokonania największego odkrycia napisała w swoim pamiętniku: „ Irenie wykluł się ząbek”. Matka i córki. To trudna miłość, ale nigdy nie mija.


Joanna Szczepkowska 


Książkę rekomenduje Dyrektor Muzeum Marii  Skłodowskiej-Curie Polskiego Towarzystwa Chemicznego w Warszawie


 Wydawana przez Wydawnictwo MUZA książka pt. Maria Skłodowska-Curie  i  jej córki to pozycja wyjątkowa. Życie i dokonania uczonej widziane poprzez jej relacje z córkami, towarzyszącymi Marii w bardzo ważnych momentach życia; ich wsparcie  w trudnych chwilach, współdziałanie na różnych polach. Te trzy kobiety, z których dwie tak bardzo różniły się od siebie zainteresowaniami i podejściem do otaczającej je rzeczywistości tworzyły  niezwykły Triumwirat. Polecam gorąco.


Małgorzata Sobieszczak-Marciniak


Autorka książki Maria Skłodowska-Curie i jej córki zdołała tchnąć życie w ikonę nauki. Emling omawia prywatne listy, niepublikowane dokumenty Ireny Curie, córki Marii, oraz przytacza rozmowy z wnuczką słynnej uczonej, Hélene Langevin-Joliot. (...) Jeśli młode kobiety szukają dziś wzorca do naśladowania innego niż współczesne celebrytki, to ta historia pasuje doskonale.


Elizabeth Norman, autorka książki We Band of Angels


 Książka Shelley Emling to ważny wkład w historię – opowieść o tym, jaką cenę pionierka badań nad energią atomową musiała zapłacić za poświęcenie w imię nauki, narażając się na szkodliwe promieniowanie.


Tom Zoellner, autor książki Uranium: War, Energy, and the Rock That Shaped the World


Shelley Emling jest autorką artykułów w „New York Timesie”, „USA Today”, „Fortune”, „Slate”, „The Wall Street Journal”, angielskim „Timesie”, „The Huffington Post”, FoxNews.com, Beliefnet.com, „The Christian Science Monitor” i „International Herald Tribune”. Stworzyła także jeden z pierwszych blogów publikowanych na stronie „International Herald Tribune”, zatytułowany Raising the Roof. Jest autorką entuzjastycznie przyjętej książki The Fossil Hunter (Poszukiwaczka skamielin – biografia Mary Anning, jednej z pionierek paleontologii). Mieszka w New Jersey.


 


 


Patronat medialny


Polskie Radio Jedynka, Lubimyczytac.pl, wp.pl, ksiazki.wp.pl , Sukces pisany szminką, Thinktank


Książkę rekomendują


Polskie Towarzystwo Chemiczne, Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie Polskiego Towarzystwa Chemicznego


 


Shelley Emling Maria Skłodowska-Curie i jej córki MUZA SA 2013,


oprawa twarda, liczba stron 312, ISBN 978-83-7758-332-6, cena detaliczna 34,99,


premiera 8.05.2013


 


www.muza.com.pl


dział marketingu MUZA SA, ul. Bagatela 10 m. 3 


22 621 17 75 w. 3


marketing.sekretariat@muza.com.pl





Inne aktualności Inne Oblicza Historii: